Peking Tajvan smatra delom svoje teritorije.
Novinska agencija Sinhua prenela je da Narodnooslobodilačka armija Kine "vežbe gađanja" izvodi u blizini ostrva Pingtan kod provincije Fuđijan od 8 do 21h po lokalnom vremenu.
Uprava za pomorsku bezbednost upozorila je brodove da izbegavaju to područje. Takve vežbe obično uključuju artiljeriju, piše AP.
Nije poznato da li su u vežbu uključene rakete, avioni ili neko drugo oružje.
Pelosi, najviši američki zvaničnik koji je posetio Tajvan od 1997. godine, tek treba da potvrdi da li će otići u posetu ostrvu. Predsednik Kine Si Đinping okarakterisao je to u telefonskom razgovoru sa američkim kolegom Džozefom Bajdenom kao "spoljno mešanje" u poslove Pekinga sa ostrvom.
Kina smatra da Tajvan nema pravo da vodi samostalnu spoljnu politiku. Posete američkih zvaničnika Tajvanu Kina vidi kao podršku jednostranom priznanju nezavisnosti te teritorije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
aga
Korto
samo kazem
Medjutim, ukoliko "strane sile" na Tajvanu osnuju svoju bazu, ukoliko Tajvan dobije ili proizvede oruzje za masovno unistenje (80-tih su SAD osujetile takav pokusaj), ukoliko dodje do masovnih nemira, Kina smatra da mora upotrebiti silu. To je poznato vec decenijama.
Poraz u Ukrajini je sve izvesniji, SAD pokusavaju da potpale sukob u Aziji. Tajvan je, uz Korejsko poluostrvo i teritorijalni spor Kine i Japana, usao u najuzi izbor.
Prethodni predsednik Tajvana se 2015 u Singapuru sreo sa Si Djinpingom, nakon cega je CIA pokrenula "obojenu revoluciju" i na njegovo mesto dovela cerku japanskog sluzbenika iz vremena kad je Tajvan bio pod japanskom okupacijom. Osnivac njene partije je tvrdio da mu je zao sto se nije rodio kao Japanac.
1992 postignut je konsenzus po kojem postoji samo jedna Kina. Vlasti na Tajvanu tvrde da su oni ta "prava" Kina, a Tajvan je samo jedna od provincija. Nije tacno da Kina ne dozvoljava Tajvanu da vodi spoljnu politiku; ona samo trazi da se zemlje odluce da li priznaju NR Kinu ili Republiku Kinu. 14 zemalja ukljucujuci Vatikan ne priznaje NR Kinu.
SAD su 1979 priznale NR Kinu i povukle desetine hiljada vojnika i flotu s Tajvana, za koji je general MekArtur rekao da je "nepotopivi nosac aviona". Sad hoce da ih vrate, a Kinezi to ne mogu da dopuste.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar