U gašenju učestvuje više od 100 vatrogasaca.
Lokalna vatrogasna služba navela je da se požar proširio na 15.000 kvadratnih metara, prvo na mestu gde je policijsko skladište municije, a zatim u okolnoj šumi.
Vatrogasci nisu odmah mogli da intervenišu zbog opasnosti od eksplozije. Rasporedili su se u krugu od kilometar oko skladišta municije, gde nastavljaju da odjekuju eksplozije.
"Situacija je opasna. Požar nije pod kontrolom, šuma gori nekontrolisano", izjavio je Tomas Kirštajn iz berlinske vatrogasne službe.
On je rekao da uzrok prvih eksplozija još nije utvrđen.
Skladište je napravljeno 1950. godine i u njemu su se nalazili neiskorišćena municija iz vremena Drugog svetskog rata i vatrometi. Dvaput godišnje, tokom nekoliko dana na lokaciji skladišta obavljaju se kontrolisane detonacije. Oblast Berlina trenutno je pogođena izuzetnom sušom.
Veliki šumski požar u julu uništio je više od 850 kilometara površine južno od
Brandenburga, regiona koji okružuje glavni grad.
Novi toplotni talas trenutno je zahvatio Nemačku kao i ostatak Evrope. Veliki deo zemlje pogađaju ekstremne ili izuzetne suše, uključujući i Berlin, prema institutu UFZ za ekološka istraživanja.
Prema naučnicima, česte vrućine su nedvosmislen znak zagrevanja planete i toplotni talasi će prema njima biti sve češći, duži i intenzivniji.
Agencija: U prvoj polovini godine poginulo 54 mladih u saobraćaju
Agencija za bezbednost saobraćaja upozorila je da su mladi u povećanom riziku od stradanja u saobraćaju, ističući da je u prvoj polovini godine poginulo pedesetčetvoro mladih, što je 15 više nego prošle godine ili "skoro dva odeljenja jednog razreda".
Povodom predstojećih letnjih muzičkih festivala narednih dana širom Srbije, Agencija je u saopštenju kao zabrinjavajući ocenila podatak da svaki peti poginuli mladi vozač nema vozačku dozvolu, a da u Srbiji godišnje pogine 25 osoba u saobraćajnim nezgodama u kojima su učestvovali mladi vozači koji nemaju položen vozački ispit.
„Mladi u najvećem broju stradaju, upravo u ovom periodu godine, tokom letnjih meseci i najčešće vikendom. Saobraćajne nezgode u kojima učestvuju mladi vozači u većoj meri se događaju noću i u uslovima smanjene vidljivosti“, navodi Agencija.
Naglašeno je da „od 19 časova uveče do 7 časova ujutru pogine oko 80 odsto mladih vozača i putnika, a najviše njih oko ponoći“.
„Karakteristično je da skoro polovina mladih pogine u saobraćajnim nezgodama u kojima učestvuje samo jedno vozilo, pa najčešće dolazi do sletanja s puta zbog gubitka kontrole nad vozilom, odnosno neiskustva i često želje za dokazivanjem“, upozorila je Agencija za bezbednost saobraćaja.
Agencija je apelovala da mladi, njihovi roditelji, staratelji, prijatelji i poznanici utiču na podizanje svesti o izlascima i rizicima koje oni donose.
„Nikako ne kretati u izlazak vozilom kojim bi, prilikom odlaska ili dolaska, upravljao vozač pod dejstvom alkohola i drugih opojnih sredstava, ukoliko bi se vozilom upravljalo u stanju umora, ukoliko postoje određena ograničenja ili rizici za upravljanje vozilom u noćnim uslovima“, savetovali su iz Agencije.
Ukazali su na statistiku po kojoj se u povećanom broju poginulih mladih u prvoj polovini ove godine izdvajaju Čačak, Pančevo, Sremska Mitrovica i Beograd.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar