Na godišnjicu sovjetske invazije Česi simbolično šalju po 1968 kruna Ukrajini

Česi su počeli da šalju Ukrajini preko njene ambasade u Pragu simbolično uplate od po 1968 kruna za nabavku oružja kao pomoć u odbrani od agresije Rusije.
To čine povodom 54. godišnjice invazije snaga Varšavskog pakta i sovjetske okupacije tadašnje Čehoslovačke.
Inicijativu je pokrenuo pravnik Petr Njemec kada je na društvenim mrežama pozvao Čehe da umesto da gledaju filmove o okupaciji, učine nešto za one koji se se našli u istoj situaciji kao kada su sovjetski tenkovi u noći između 20. i 21. avgusta 1968. pregazili Čehoslovačku da uguše reformske pokušaje Praškog proleća čiji je cilj bio "socijalizam s ljudskim likom".
"Rusija i dalje gleda na Srednju i Istočnu Evropu kao na svoju imovinu sa kojom može da radi šta joj je volja. Nije slučajno da je Moskvu isprovocirao sličan razvoj, u Čehoslovačkoj pokušaj da se krene prema demokratiji a u Ukrajini nastojanje da se integriše u zapadne strukture", kazao je danas na ceremoniji obeležavanja godišnjice okupacije ispred Češkog radija u Pragu premijer Petr Fijala.
 
On je upozorio je da rat u Ukrajini samo dokazuje "kraj iluzija o tome da je ruski imperijalizam nestao zajedno sa komunističkim režimom".
 
Potpredsednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan podsetio je da je invaziju na Čehoslovačku 1968. Kremlj nazvao "bratskom pomoći", a gušenje mađarskih protesta u krvi 1956. "operacijom obnavljanja reda".
 
"A sada se blizu čeških granica, istočno, odvija 'specijalna vojna operacija'. Sve to ima jedan zajednički imenitelj - oteti deo tuđe teritorije, steći uticaj, steći moć. Ta imperijalna tendencija nekadašnjeg Sovjetskog Saveza nije se promenila ni danas u Rusiji", kazao je Rakušan.
 
Premijer Fijala obećao je da će Češka nastaviti da pomaže Ukrajini i oružjem i humanitarno a nudi da već sada pomogne u obnovi te zemlje, tamo gde su porušene škole ili bolnice, kako bi Ukrajinci mogli lakše da žive.
 
Invazija snaga Varšavskog pakta na Čehoslovačku 1968. odnela je 137 života Čeha i Slovaka koji su masovno izašli na ulice i protestovali, 500 je teže povređeno a stotine civila lakše.
 
Nakon invazije iz Čehoslovačke se povukao samo deo sovjetskih snaga i ona se pretvorila u decenije okupacije. Poslednji sovjetski vojnik napustio je Čehoslovačku 1991. godine.
  • Zemlja čudesa

    21.08.2022 20:55
    Jel’ to ista ona EU koja nam preporučuje da ne budemo zlopamtila i zaboravimo sankcije, bombardovanje 1999. i oduzimanje dela teritorije?
  • Ђорђе Ивковић

    21.08.2022 18:31
    Ако ћемо реално...
    1968 инвазију на Чехословачку је извршио СССР. Дакле и Украјина.
    1938. Чехословачку су међу собом поделили Немачка, Мађарска и ПОЉСКА.
    1939. Пољску су поделили међу собом Немачка и СССР. Највећи делови отети од Пољске приграбила је УКРАЈИНА.
    Крим је 1954. бирократском одлуком издвојен из Руске СФСР и припојен Украјинској ССР.
    Сад се Чешка солидарише са Украјином, скупа са Немачком и Пољском.
    Франшиза о лудом&збуњеном.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.