To će se dogoditi osim ako vlade i organizacije za jačanje otpornosti društava ne preduzmu hitne mere, naročito koristeći se rešenjima zasnovanim na prirodi.
Evropske reke trenutno osećaju posledice velikih vrućina, a četiri najvažnije reke na kontinentu - Dunav, Po, Rajna i Visla - suočavaju se s rekordno niskim vodostajima i time prete poslovanju, industriji, poljoprivredi, pa čak i obezbeđivanju zajednica pijaćom vodom, navodi se u saopštenju Svetske organizacije (WWF).
Analiza pokazuje da će Evropa biti još sklonija sušama i nedostatku vode i tako daje jasnu sliku regiona u najvećem riziku.
"Suše u Evropi ne bi trebalo nikoga da šokiraju: mape rizika za vodu već dugo ukazuju na pogoršanje nestašice vode širom kontinenta", rekla je izvršna direktorka WWF Nataša Kalauz.
Prema njenim rečima, ono što bi sve trebalo da šokira je da evropske vlade, korporacije i investitori i dalje zatvaraju oči pred rizicima u vezi sa vodom kao da će se problemi sami rešiti, a neće, zbog čega su potrebne hitne mere za njihovo ublažavanje, posebno ulaganjem u rešenja zasnovana na prirodi za poboljšanje zdravlja evropskih reka, jezera i močvara.
Analiza WWF obuhvata ceo kontinent, ali ističe zemlje koje će se verovatno suočiti s najvećim rizicima do 2050. godine, poput Grčke, u kojoj bi 82 odsto stanovništva i BDP moglo doći iz područja visokog ili ekstremnog rizika.
U međuvremenu, tri četvrtine stanovništva Španije moglo bi se suočiti s visokim rizikom, dok se očekuje da će gradovi u okviru sliva reke Gvadalkivir pretrpeti najveći rizik od nestašice do 2050. godine.
Zemlje u regionu u kategoriji su vrlo niskog ili niskog rizika, ipak, svaka drastična promena na kontinentu može uticati na ekonomije i vlade u svim zemljama.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar