Nacionalna služba za odlaganje radioaktivnog otpada saopštila je da će otpad biti skladišten u glini na dubini od nekoliko stotina metara, prenosi Radio slobodna Evropa.
Otpad dolazi iz pet švajcarskih nuklearnih elektrana, kao i iz medicinskog i industrijskog sektora.
"Potrebno vreme raspada je oko 200.000 godina za visokoaktivni otpad i oko 30.000 godina za nisko i srednje radioaktivni otpad", navodi se na internet stranici te Nacionalne službe.
Planirano skladište u švajcarskoj oblasti Nordlih Lagern nalazi se nekoliko kilometara južno od nemačke opštine Hohentengen.
Nemačka kancelarija za nuklearnu bezbednost saopštila je da je "pitanje zaštite pitke vode velika briga stanovništva".
Nacionalna služba namerava da podnese zahtev za planirano odlaganje na toj lokaciji do 2024. godine. Švajcarska vlada će zatim odlučiti o odobrenju i tražiti saglasnost Parlamenta.
Uzimajući u obzir potencijalni referendum o tom pitanju i vreme izgradnje, početak skladištenja se ne očekuje pre 2050. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
coy
Banderaš
Iskopavanje peska se radi decenijama,pesak i šljunak odličnog kvaliteta se odvozi kamionima i vozovima Weiacher Bahn šinama napravljenim pored tog rudnika. Novi rudnici se nalaze u Statdelu,Glattfeldenu tako da iskopavanje peska ide dalje,a odlaganje nekorisnih materijala(glina)se može mudro iskoristiti i višestruko mudri način razmišljanja Švajcarskog rukovodstva može poslužiti kao uzor kako mala zemlja od ničega stvara milionske zarade,zdravu životnu sredinu i stvara radna mesta za svoje građane.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar