"Zakon je odobren sa 66,9 odsto prema 33,1", rekla je predsednica Nacionalnog izbornog saveta Alina Balseiro Gutijerez, iako će na nekoliko mesta biti ponovljeno brojanje.
Zakon će omogućiti i surogat trudnoću, šira prava baka i deka u pogledu unuka, zaštitu starijih i mere protiv rodnog nasilja, prenosi AP.
Reforme su, inače, naišle na neuobičajeno jak otvoren otpor rastućeg evangelističkog pokreta na Kubi, kao i mnogih drugih Kubanaca, uprkos opsežnoj vladinoj kampanji u korist te mere, uključujući i hiljade informativnih sastanaka širom zemlje i snažnu medijsku podršku.
Predsednik Migel Dijaz Kanel, koji je promovisao zakon, priznao je dok je glasao u nedelju da među građanima postoje nedomice.
"Većina naših ljudi glasaće za kodeks, ali on i dalje ima delova koje naše društvo u celini ne razume", rekao je on.
Zakon je prethodno odobrio parlament nakon godina debate, a glavni pobornik ove mere bila je Marijela Kastro, direktorka Nacionalnog centra za seksualno obrazovanje i promoterka prava za istopolne parove, ćerka bivšeg predsednika Raula Kastra i nećaka njegovog brata Fidela.
Agencija AP napominje da glasanje na Kubi, na kojoj nije dozvoljena nijedna partija osim komunističke, po pravilu donosi pobedu u korist režimskih predloga sa više od 90 odsto, poput referenduma o velikoj ustavnoj reformi 2019. godine.
Komentari 12
Nemanja
Formiranjem ličnosti se bavi psihologija.
Bravo za Kubance!
Topli
Mi smo nazalost jos daleko od toga, ali mogla bi drzava da da neki podsticaj da se poveca broj LGBTIQA+ stanovnistva. Npr da se za gej osobe ukinu sve dazbine ili besplatni stanovi, veci kanci marketa i trznih centara da daju 90%popust za ugrozene manjine....preko noci vi imali vrtoglav rast gej populacije. Mozda bi cak i imali najvise gejeva po glavi stanovnika u svetu,a donacije Evrope i Amerike bi se merile u stotinama hiljada milijardi!
as
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar