Diverzija na gasovodima Severni tok - cela Evropa će ispaštati
Sprečavanje dotoka ruskog gasa u Evropu je početak potpunog i nasilnog preoblikovanja energetske i ekonomske mape Starog kontinenta.
Takvi zaokreti teško da su mogući bez snažne reakcije onih koji, protivno pravnim i poslovnim regulativama, ispadaju iz velikog biznisa.
Tri rupe na gasovodima Severni tok 1 i Severni tok 2, po jedna na tri od ukupno četiri cevi kojima je svojevremeno planirano da zbirno 110.000 milijardi kubika plina iz Rusije stiže do Evrope, uznemirile su javnost do maksimuma. Teško da postoji još nešto što bi moglo toliko da dodatno oteža energetsku krizu koja već 15 meseci podriva Evropu i podstiče rat na istoku kontinenta.
Ministar ide u NATO pakt
Svi su saglasni da je reč o diverziji, učinjenoj u blizini danskog ostrva Bornholm, ali u međunarodnim vodama, tako da vlada u Kopenhagenu nema obavezu da tretira diverziju kao napad na njenu teritoriju. Za sada se ne zna ni ko je počinilac, niti način kako se diverzija dogodila. Plitkost mora u ovom delu Baltika gotovo da isključuje direktnu ulogu podmornice, pa su pretežna mišljenja da su ovog puta korišćeni dronovi za podvodnu upotrebu. Snažne struje u okolini ostrva ne isključuju eventualnu upotrebu vojnih ronilaca, ali ovakvu izvedbu čini manje verovatnom.
U prvi mah pojedini stručnjaci i zapadni mediji su ukazivali na Rusiju kao mogućeg izvršioca. Međutim, za ovako nešto je toliko teško naći motivaciju da se čini neverovatnim i propagandnim pristupom. Suviše je providan i brzo je zamenjen pričom kako se počinilac ne zna, mada niko ne dovodi u pitanje da je reč o aktu sabotaže. Mete Frederiksen, danski premijer, nije okolišio i ministra odbrane je poslao na hitan sastanak sa Jensom Stoletnbergom, generalnim sekretarom NATO pakta.
Bajdenova pretnja
Državni sekretar SAD Entoni Blinken je događaj ležerno prokomentarisao tvrdnjom da incident na gasovodima neće uticati na snabdevanje Evrope plinom. Predstavnica za medije ruske vlade Marija Zaharova podsetila je na reči američkog predsednika Bajdena iz februara meseca kada je pretio da će "uništiti ruski gasovod" ako Rusija pređe ukrajinsku granicu. Kasnije se ispostavilo da su u poslednjoj fazi izgradnje "Sevenog toka 2" poljski brodovi uporno ometali brod "Fortuna" u postavljanju cevi na morsko dno.
Standarni pritisak u gasovodima je oko 300 bara, no opada sa curenjem gasa, dok slana morska voda sve više ulazi u cev. Smatra se se da će najkasnije do 4. oktobra svih 800 miliona kubika gasa iscuriti u vodu, što je, po trenutnm cenama 1.500 evra za hiljadu kubika, gubitak od 1,2 milijardi evra. Malo ko se izjašnjava o razmerama incidenta. U Nemačkoj ima mišljenja da je pitanje hoće li gasovodi ikada biti popravljeni, dok su sa ruske strane poručili da će popravka svakako duže potrajati, najmanje tri meseca i da će teško biti okončana pre zime. Naravno, veliko je pitanje ko bi, i pod kakvim bezbedonosnim obezbeđenjem, uopšte radio složen i zahtevan posao.
Ko kontroliše gasovode
Ako ima neizvesnosti oko obnove gasovoda, oba u većinskom ruskom vlasništvu, energetske i geostrateške posledice su jasne. Cilj je na što duži period, po mogućstvu trajno, sprečiti rusku isporuku gasa Evropi i tržište ostaviti drugim isporučiocima ove robe. Ono malo transporta plina se sada odvija preko Ukrajine, u rezervi je i manji gasovod preko Poljske. Drugim rečima, oba pravca su pod kontrolom država najizrazitijih po vezanosti za Vašington. Tu je još balkanski tok, kojim pristiže petnaestak milijardi kubika za Bugarsku, Srbiju i Mađarsku.
Trenutno, iz Rusije za Uniju odlazi oko 40 miliona kubika gasa dnevno, što je otprilike devetina količine koja je pristizala. Praktično, ako na zimu ili narednih godina, Evropi zatreba gas iz Rusije će moći da ga nabavlja samo preko gasovoda kroz Ukrajinu, eventualno Poljsku. A tada će obe države itekako moći da ucenjuju visinom transportne takse, samo će Amerikanci moći da sprečavaju Kijev i Varšavu da ne budu baš izuzetno ekstremnih zahteva.
Bez pravnog osnova
Do sada zemlje Evroposke unije su godišnje preko 165.000 milijardi kubika gasa nabavljali iz Rusije, nakon svih događanja, taj uvoz je sveden na petanestak miljadi. Ako budu eventualnih dodatih potreba, stizaće samo preko od Vašingtona kontrolisanih gasovoda kroz Ukrajinu, odnosno Poljsku. Sve ostalo Unija će morati da kupi od drugih, po tri do četiri puta višim cenama.
Za sada Alžir je prihvatio da uveća plasman za 17, Katar za tri do četiri, Norveška 12, Dubai za 10 milijardi kubika, sve ostalo prepušta se Amerikancima, čiji plasman u Evropu je sa 18 povećan na ovogodišnjih 70 milijardi kubika. I sve će to Evropa plaćati neverovatno skupo. Time su, praktično, Ameri prekinuli idealnu trgovinu u kojoj najveći izvoznik Rusija prodaje traženu robu najvećem uvozniku, Uniji. I to nasilno, bez ikakovog utemeljenja kako u pravnoj regulativi, tako i bez osnova u ekonomskom interesu.
Šta može da uradi druga, ruska strana. Svakako nema interes da uništava gasovode drugih evropskih država. U Moskvi, ipak, računaju da će se Evropljani prizvati pameti i osloboditi vazalnog odnosa spram SAD, odnosno očuvati veći deo dosadašnje gasne trgovine.
Ugrožen internet
Jeste da je Rusija u razgovorima sa Kinom, Pakistanom i Indijom da u njima nađe zamenu za dosadašnjeg kupca, ali u pitanju se mnogo veća rastojanja, parteri koj su dosada imali druge dobavljače, a i infrastrukturu za transport bi tek trebalo izgraditi. To, naravo, zahteva i vreme i novac, šta više mnogo i vremena, još više love. Decenijama je Moskva planove i novce za cevovode usmeravala prema Starom kontinentu, sada, odjednom, nasilno i suprotno ekonomskom interesu evropskog građanina, sve postaje suvišno, dok gasnu razmenu sa, recimo, Indijom ili Pakistnom valja početi bukvalno od početka.
Ako se, pak, utvrdi da je počinilac u vezi sa SAD ili Velike Britanije, zapravo NATO zajendice, Rusi bi mogli možda odgovoriti po američkim ili britanskim cevovodima. No, vojno, tehnološki i ekonomski posmatrano, mnogo efikasnije bile bi diverzije po kablovskoj struktri interneta kojom su preplavljena dna mora i okeana. NATO je već objavio da bi ovakav udar smatrao objavom rata.
Postojeći transportni pravci iz Rusije ka Evropi su ili pod kontrolom SAD ili diverzijom onesposoljeni bar za određeno vreme. U Moskvi su objavili da su četiri dana pre sabotaže kod ostrva Bornholm, na Krimu zaplenili dronove, sa oznakama na engleskom jeziku, sposobne da uz određeno upravljanje učine sličnu diverziju na Turskom toku, čime bi i onaj minimalan plasman na jugoistok Starog kontinenta (15 milijardi kubika) došao u pitanje. Stoga u Moskvi tragaju za još nekom kopnenom kopčom za lukrativno tržište.
Ka Odesi
Nakon sabotaže na Baltiku, za održavanje veze sa Starim kontinentom pojedini ruski stratezi rešenje vide u osvajanju Odese. Time bi se uspostavila kopnena povezanosti, izašlo bi se na deltu Dunava, odnosno mogla bi se intenzivirati direktna veza i rečnim putem. Stanovništvo u najvećem gradu na obali Crnog mora je dominantno rusko, ruski jezik je u svakodnevnoj komunikaciji bio frekventniji nego bilo gde u predratnoj Ukrajini, uključujući i Donjeck.
Posle diverzije na gasovodima Severni tok, Moskva ima itekako snažan adut u rukama za nastup ka jugozapadu Ukrajine. Sabotaža kakvo je onesposobljavanje najvažnijih gasovoda teško da može ostati bez odgovora, osvajanje cele crnomorske obale je još možda i najmanje bolno po NATO pakt, a da, bar delom, zadovoljava Moskvu jako pogođenu, ekonomski i vojno, atakom na cevi od vitalnog značaja za Rusiju.
Nova konfiguracija
U svakom slučaju, diverzija označava i promenu energetskih odnosa među najmoćnijima. Kako je sabraćaj umnogome povezan sa energetikom, promene će reflektovati i na ovaj segment života. Time se menja osnov na kome počivaju ekonomske relacije dve izuzetne značajne geografske zajednice, Evropske unije i Rusije, posledično i većeg dela okolnih i obližnjih teritorija.
Suštinski, menja sa ekonomska konfiguracija, prirodno je sledi i politička, u ovom delu sveta. Promene tog karaketera i tolikog obima do sada su se događale jedino nakon dva globalna rata, pa se i trenutni sukob na istoku Evrope sve više profiliše kao treći.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Fon der Lajen: Proces proširenja je rigorozan i zasniva se na zaslugama
18.12.2024.•
1
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da nije dovoljno da EU ostavi zemljama kandidatima otvorena vrata.
Još pojedinaca i kompanija povezanih sa Dodikom na amričkoj "crnoj listi"
18.12.2024.•
2
Kancelarija za kontrolu imovine stranaca Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država objavila je danas nove sankcije osobama i firmama iz Bosne i Hercegovine.
Ruski istražitelji saopštili: Za ubistvo ruskog generala osumnjičen državljanin Uzbekistana
18.12.2024.•
8
Ruski istražitelji saopštili su da je policija uhapsila državljanina Uzbekistana zbog umešanosti u ubistvo ruskog generala Igora Kirilova u Moskvi.
Izdat nalog za hapšenje bivšeg predsednika Bolivije Eva Moralesa
18.12.2024.•
3
Tužioci su izdali nalog za hapšenje bivšeg predsednika Bolivije Eva Moralesa zbog navodne veze sa maloletnicom.
VIDEO: Dimna bomba i incidenti u Skupštini Crne Gore
17.12.2024.•
1
U crnogorskom parlamentu tokom sednice došlo je do incidenta, a na skupštinskom odboru je bačena dimna bomba u znak protesta zbog odluke vladajuće većine.
FOTO Skup ispred Ambasade Srbije u Budimpešti: Odavanje počasti za poginule i podrška blokadama
17.12.2024.•
8
Srpski državljani u Budimpešti su se u utorak, 17. decembra, okupili da odaju počast nastradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Pritvor bivšem vicepremijeru Severne Makedonije: Osumnjičen za proneveru
17.12.2024.•
0
Krivični sud u Skoplju odredio je pritvor bivšem prvom vicepremijeru Severne Makedonije i visokom funcioneru albanske partije DUI Artanu Grubiju, osumnjičenom u slučaju "Državna lutrija".
Više od 100 policajaca uhapšeno u Meksiku zbog korupcije i saradnje sa kartelima
17.12.2024.•
1
Vlasti u dvema državama na jugu Meksika uhapsile su više od 100 lokalnih policajaca zbog sumnje na zloupotebu položaja, korupciju i saradnju sa grupama povezanim sa narko-kartelima, preneo je AP.
Završena nova runda pregovora u Briselu: Dogovorena komisija o nestalim osobama
17.12.2024.•
2
U Briselu je završen sastanak direktora Kancelarije za KiM Petra Petkovića, specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka i pregovarača Prištine Besnika Bisljimija.
U Rusiji proširena definicija veleizdaje
17.12.2024.•
6
Parlament Rusije usvojio je zakon kojim se proširuje definicija "veleizdaje".
Ruski general ubijen bombom u Moskvi, Medvedev obećao "neizbežnu osvetu"
17.12.2024.•
6
Ruski general Igor Kirilov, načelnik snaga za nuklearnu, biološku i hemijsku zaštitu, ubijen je bombom postavljenom u skuter ispred njegove zgrade u Moskvi.
VIDEO Zemljotres od 7,3 stepena potresao Vanuatu: Ima žrtava, bilo izdato i upozorenje na cunami
17.12.2024.•
0
Zemljotres magnitude 7,3 pogodio je danas Vanuatu, a prema prvim nezvaničnim informacijama, ima žrtava i pričinjena je velika materijalna šteta.
Šef nuklearnih, bioloških i hemijskih snaga Rusije ubijen u eksploziji
17.12.2024.•
5
Viši general ruske vojske i šef nuklearnih, bioloških i hemijskih odbrambenih snaga Igor Kirilov ubijen je u eksploziji u Moskvi.
Crna Gora u jednom danu zatvorila tri poglavlja sa EU
17.12.2024.•
5
Crna Gora je zatvorila tri pregovaračka poglavlja u pristupnim pregovorima sa EU, i sada ima ukupno šest privremeno zatvorenih poglavlja.
Nije nigerijski princ prevara: Mame žrtve romantičnim vezama, pa ih prisile da ulažu kriptovalute
17.12.2024.•
3
Nigerijska agencija za borbu protiv korupcije uhapsila je 792 osobe tokom racije u zgradi za koju se veruje da je bila centar iz kog je operisala grupa prevaranata.
VIDEO: Za mesec dana građani SAD prijavili 5.000 dronova na noćnom nebu
17.12.2024.•
1
Viđanja velikog broja dronova duž istočne obale SAD, od kojih su mnogi uočeni noću sa upaljenim svetlima, počela su 18. novembra u blizini okruga Moris u Nju Džersiju.
Bundestag izglasao nepoverenje vladi, otvoren put za prevremene izbore
16.12.2024.•
3
Vladi nemačkog kancelara Olafa Šolca Bundestag je danas izglasao nepoverenje, čime je otvoren put za prevremene izbore krajem februara.
Asad: Moj odlazak iz Sirije nije bio planiran
16.12.2024.•
1
Zbačeni sirijski predsednik Bašar el Asad izjavio je danas da nije planirano pobegao iz Damaska kada su pobunjenici zauzeli glavni grad Sirije, koja je, kako ocenio, sada u rukama terorista.
Kanabis će biti dostupan u specijalnim prodavnicama u Berlinu
16.12.2024.•
3
Korisnici kanabisa u Berlinu sada će moći da ga kupuju u specijalnim prodavnicama uz posebnu identifikacionu karticu.
Rekordan broj dizanja bankomata u vazduh u Švajcarskoj
16.12.2024.•
1
Dizanje u vazduh bankomata u Švajcarskoj dostiglo je ove godine rekordan broj, pošto su do sredine decembra kriminalci digli u vazduh 25 bankomata, saopštila je Federalna kancelarija policije (Fedpol)
Bugarski carinici zaplenili 190 kilograma kokaina na brodu iz Perua
15.12.2024.•
0
Bugarski carinici pronašli su danas oko 190 kilograma kokaina skrivenog na jednom brodu koji je doplovio iz Perua u crnomorskoj luci Burgas.
Komentari 4
Anonimus
Neko
Posle drugog svetskog rata su apsolutno nadjačali evropske države.
Posle trećeg svetskog rata (koji je verovatno već i počeo) planiraju da stave pod kontrolu kompletan svet.
Da li će u tome uspeti ostaje da se vidi. Nadam se da će neko ostati živ da vidi šta će biti na kraju.
Toliko
Limanac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar