Kako prenosi list
Danas, cilj peticije je upozoriti političke subjekte država i gradova u kojima je najavljena promocija filma, ali i ostatak sveta na anticivilizacijski pokušaj izjednačavanja žrtava genocida i zločinaca, revizijom istorijskih, naučnih i sudskih činjenica o genocidu u Bosni i Hercegovini.
Autor filma tako javno negira genocid ali i međunarodno pravo, međunarodnu pravdu, međunarodne sudove i Ujedinjene nacije, saopšteno je iz IGK-a.
Pravosnažnom presudom od 26. februara 2007, podsećaju, Međunarodni sud pravde u Hagu je sudskom formulacijom da su vojska i policija entiteta Republika Srpska osmislile i izvršile genocid u Srebrenici otvorio legitimnu i legalnu mogućnost potpunog pravnog osporavanja entiteta.
Nacionalni parlamenti skoro svih država u čijim gradovima su najavljene projekcije filma su usvojili rezolucije kojima se priznaje genocid u Srebrenici, 11. jul proglašava Danom sećanja na žrtve genocida i odaje počast žrtvama genocida.
Ako se film "Republika Srpska: Borba za slobodu" bude prikazivao u navedenim državama to bi predstavljalo kršenje navedenih rezolucija njihovih parlamenat, navode:
"Imajući u vidu da film Borisa Malagurskog revidira bolnu bosanskohercegovačku istoriju 1992 -1995, imajući u vidu da film ponižava žrtve i međunarodne sudove pravdanjem genocidnih zločina 'Borbom za slobodu', pozivamo sve prijatelje istine o agresiji na Bosnu i Hercegovinu i genocida protiv njenih građana, posebno Bošnjaka i pravde za žrtve tih največih zločina posle Holokausta u Evropi na potpisivanje peticije za hitno zaustavljanje promocija anticivilizacijskog filma.
Putem ove peticije, a u ime žrtve agresije i genocida, kao glas 100.000 ubijenih tokom agresije i genocida, kao glas preko 50.000 logoraša, preko 25.000 silovanih žena, preko 15.000 ubijene dece i preko 2.000 masovnih, tercijalnih, sekundarnih i drugih grobnica, kao glas preko 50.000 ranjenih i invalidnih osoba tražimo potpunu zabranu promocija navedenog filma."
Internacionalni ekspertni tim Instituta za istraživanje genocida Kanada će
peticiju sa potpisnicima poslati relevantnim političkim, akademskim, kulturnim subjektima u svetu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
Bosanac
ih mozemo osisati, upotrijebiti, kako hocemo. 21. je vijek. Borba za slobodu je da se Srbi oslobode slijepog oracenja SPC, da sebi nedaju vise reci da su im komsije ti neki Muslimani, nego Komsije, da dolazimo iz iste zemlje, da igramo u istim klubovima, da volimo istu zemlju, da su nam draga nasa dijeca i da im zelimo u zivotu mira, ljubavi, naoredak, druzenje i potpomaganje. Uradi prvi korak!
pismen
d
"@milicica Molim te obrazloži ti nama zašto nas je ceo razvijeni svet bombardovao!? Razlog. Objektivno i istinito ako možeš".
Evo ja cu da pokusam da ti obrazložiom umesto @milicica. Ako mislis na Rs ona je bombardovana od strane NATOa 1995, kada su se i zavrsili ratni sukobi u BiH.
Nakon nemogucnosti NATOa da postavi svoju bazu na Kosovu (sto je ujedno i bio jedan od glavnih ciljeva Jugoslovenskih ratova),odlucili su da mimo medjunarodnog prava bombarduju pedesotoduplo manju drzavu SR jugoslaviju 1999 u srcu Evrope,da isto to medjunarodno pravo na koje se sada pozivaju..
"razvijeni svet" je sirok pojam,ali ako ovde mislis na materijalno razvijen,to je upravo zbog toga sto na ostatku planete sprovode silu i pocinju ratove.
Nije bio problem etnicko ciscenje Krajisnika 1995 iz Hrvatske,ali je bilo problem etnicko ciscenje Kosovskih Albanaca 1999.
Nije u redu ni jedno ni drugo,ali dvostruki arsini samo donose haos svetu.
Ako si sa NATOm tj na strani jaceg možeš i da ubijas i da krsis medjunarodno pravo kako ti je volja.
Ukratko,zakon jačeg bez najmanjeg privida ovozemaljske pravde.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar