Nagrada EU, nazvana po sovjetskom disidentu Andreju Saharovu, ustanovljena je 1988. u čast pojedinaca ili grupa koji štite ljudska prava i osnovne slobode. Saharov, dobitnik Nobelove nagrade za mir, umro je 1989. godine.
Poslanici Evropskog parlamenta (EP) su drugu godinu zaredom iskoristili nagradu Saharov da pošalju poruku Kremlju, pošto je prošle godine dodeljena ruskom opozicionaru Alekseju Navaljnom, osuđenom na višegodišnju zatvorsku kaznu.
Kada su nominovali Ukrajinu, poslanici EP su pohvalili njenog predsednika Volodimira Zelenskog za "hrabrost, izdržljivost i odanost svom narodu" i istakli ulogu ukrajinskih državnih službi za vanredne situacije.
Između ostalih, izdvojili su i osnivačicu medicinske jedinice za evakuaciju Juliju Pajevsku, aktivistkinju za zaštitu ljudska prava Oleksandru Matvijčuk, građanski pokret otpora Žuta traka i gradonačelnika okupiranog Melitopolja Ivana Fedorova.
"Oni stoje iza onoga u šta veruju. Bore se za naše vrednosti. Brane demokratiju, slobodu i vladavinu prava. Rizikuju svoje živote za nas. Niko ne zaslužuje nagradu više od njih. Čestitke hrabrom narodu Ukrajine", napisala je predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola na Tviteru.
Ukrajinci su pokazali otpornost u gotovo osmomesečnom ratu, uprkos jačim napadima Rusije poslednjih nedelja. Otkako su pokrenule kontraofanzivu krajem avgusta, ukrajinske snage su povratile velike delove teritorije, zadavši težak udarac Rusiji.
Komentari 2
Zoki
ЛиМан
Очигледно је свако од "добитника" добио оно што заслужује.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar