To je usvojeno, uprkos tome što su ostale članice Evropske unije kritikovale taj potez.
Da bi usvojeni plan mogao da se realizuje, neophodno je suspendovati ustavnu odredbu koja ograničava strukturno neto zaduživanje savezne vlade na 0,35 odsto bruto domaćeg proizvoda, ali je, takođe, predviđeno da ona ne mora da se poštuje "u slučaju vanrednih hitnih slučajeva", prenosi Politiko.
Kancelar Olaf Šolc napisao je na Tviteru posle glasanja u Bundestagu da je to "zeleno svetlo" za primenu te odredbe i istakao da je to dobra vest za sve koji sa zabrinutošću gledaju na svoje komunalne troškove, kao i za privrednike.
Za sada nije poznato kako će taj plan tačno funkcionisati i to će vlada naknadno utvrditi.
Nemački plan, koji nije dogovoren na nivou EU, izazvao je žestoke kritike, jer su članice Unije zabrinute da će dovesti do poremećaja na unutrašnjem tržištu, zbog toga što će nemačka preduzeća imati jeftiniju energiju nego njihova evropska konkurencija.
Evropski komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton rekao je da su za ublažavanje posledica skupih energenata neophodna "zajednička sredstva na evropskom nivou", a francuski ministar ekonomije Bruno Le Mer je upozorio da se "ulazi u rizik razbijanja evrozone", ako članice EU ne koordiniraju svoje strategije za borbu protiv aktuelne krize.
Komentari 5
3OPAH
Uroš
Srbija je skoro 200 puta zaduženija!
Olaf
Svako se slepo drzi svog jezika nema otstupanja po nacionalnom pitanju, ali
svako ko ima eu pasos moze da zivi i radi gde hoce, da otvori bankovni racun, da dobije kredit, iznajmi stan, vozi auto s tablicam te drzave u kojoj trenutno boravi a nema te papire. Moze da trazi posao u drugoj drzavi eu. To su pogodnosti koje se pruzaju. Da je Srbija u eu sada bi gradjani koji to zele mogli da zive i rade bilo gde u uniji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar