
Kačinjski: Krivac za malo dece su poljske devojke koje se zabavljaju
Lider poljske vladajuće stranke Jaroslav Kačinjski "otkrio" je krivca za belu kugu - Poljakinje koje se do 25. godine života zabavljaju i piju isto kao njihovi vršnjaci.
"Ako se nastavi tako da do 25. godine devojke, mlade žene piju isto koliko njihovi vršnjaci, dece neće biti. Zapamtite, muškarac da postane alkoholičar mora da pije preterano 20 godina, a žena samo dve", rekao je lider stranke Pravo i Pravda u susretu sa žiteljima Elka u severoistočnoj Poljskoj.
Kačinjski je naveo da "nije za prerano materinstvo jer i žena mora da sazri da bude dobra majka, ali da ako se devojke budu zabavljale i pile, dece neće biti iako su ona potrebna Poljskoj, a rađa ih se suviše malo", javila je televizija TVN24.
Konzervativci Kačinjskog su došli na vlast na izborima u jesen 2015, između ostalog i zahvaljujući obećanju programa pomoći 500+ kada porodice za svako dete dobijaju mesečni dečiji dodatak 500 zlota, što je oko 100 evra, a bilo bi izuzeto od oporezivanja.
Program je najavljen kao efikasan način da se u Poljskoj poveća natalitet i suzbije bela kuga, ali i sam Kačinjski priznao je posle nekoliko godina da taj efekat ni izdaleka nije postignut.
Svaljivanje krivice na poljske devojke da navodno piju i zabavljaju se i da zato ne rađaju decu izazvalo je odmah ogorčene komentare na društvenim mrežama.
"Naravno. Dece će biti manje. Zato sto idete na ruku građevinskim firmama, a stan je luksuz. Jer plate su realno u padu. Jer se žene boje da zatrudne sa ovakvim zakonima", poručio je na Tviteru jedan od lidera poljske levice Adrijan Zandberg.
Poljski konzervativci pokušavaju da nateraju Poljakinje da rađaju i neprestanim pooštravanjem ionako restriktivnog zakona o abortusu, jednog od najrestriktivnijih u svetu, kada je Poljakinjama veštački prekid trudnoće dozvoljen samo ako je ugrožen život ili zdravlje trudnice ili ako je trudnoća plod zločina - silovanja ili incesta.
Od presude Ustavnog suda koja je stupila na snagu u januaru 2021. Poljakinje više nemaju pravo da im lekar prekine trudnoću zbog toga što je teško oštećen plod ili će beba pošto se rodi uskoro umreti u bolovima i patnjama, što je do tada bio glavni povod za abortus. Kačinjski je tada objašnjavao da ta deca moraju da se rode kako bi bila krštena pa sahranjena.
Prema zvaničnoj statistici, broj legalnih abortusa sveden je na 107 tokom prošle godine, dok je pre izmena u Poljskoj beleženo oko 1.070 abortusa a nevladine organizacije koje pomažu ženama računaju da se realno obavi oko 150.000 abortusa godišnje, nelegalno u samoj Poljskoj ili u inostranstvu.
Dve trudnice preminule su u poljskim bolnicama od sepse zato što su se lekari plašili da uklone plod iako je ženi bio ugrožen život a čekali su da plod umre.
Takodje prošle godine, podnete su 382 krivične prijave za nelegalni abortus ili pomaganje, dok je 2020. bilo 37 prijava, a mnoge Poljakinje koje bi htele decu ne skrivaju da se plaše jer ako nešto krene po zlu preostaje im samo odlazak u inostranstvo gde bi lekari obavili intervenciju ili pak nelegalni abortus.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Gruzijski parlament usvojio zakon o stranim agentima
01.04.2025.•
0
Parlament Gruzije usvojio je zakon o stranim agentima, sličan američkom Zakonu o registraciji stranih agenata (FARA).
Savezne države tužile Trampovu administraciju
01.04.2025.•
0
Koalicija državnih tužilaca podigla je danas tužbu protiv Trampove administracije u ime 23 američke savezne države.
Meksička vlada osniva specijalnu jedinicu za borbu protiv narko kartela
01.04.2025.•
0
Ministarstvo bezbednosti Meksika osniva jedinicu za specijalne operacije koja bi se borila protiv narko kartela.
Ostrva Paros i Mikonos paralisana zbog nevremena
01.04.2025.•
0
Na grčkim ostvrima Paros i Mikonos život je danas poremećen zbog poplava usled jake oluje, sav saobraćaj je obustavljen, a škole i ustanove su zatvorene.
Finska zatvorila poslednju elektranu na ugalj
01.04.2025.•
0
Finska energetska kompanija Helen saopštila je da je zatvorila poslednju aktivnu elektranu na ugalj u zemlji, čime je započeo "kraj ere uglja" za ovu nordijsku zemlju.
Dodik se sastao sa Putinom
01.04.2025.•
1
Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik sastao se danas u Moskvi sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Moskva: Ne možemo da prihvatimo predloge SAD za prekid vatre u Ukrajini
01.04.2025.•
2
Rusija ne može da prihvati predloge SAD u sadašnjem formatu za okončanje rata u Ukrajini jer se ti predlozi ne odnose na probleme za koje Moskva smatra da su izazvali sukob.
Mjanmar proglasio nedelju dana žalosti zbog više od 2.000 stradalih u zemljotresu
01.04.2025.•
1
Vladajuća vojna hunta Mjanmara proglasila je nedelju dana žalosti zbog zemljotresa koji je pogodio region, a u kom je poginulo više od 2.000 ljudi, nestalo skoro 300 i povređeno skoro 4.000.
VIDEO Dodik ispred spomenika Neznanom junaku: "Stigao sam u Moskvu"
01.04.2025.•
19
"Stigao sam u Moskvu", izjavio je sinoć predsednik Republike Srpske Milorad Dodik na početku videa snimljenog ispred spomenika Neznanom junaku u glavnom gradu Rusije.
Dankinje će vojsku služiti već od naredne godine
01.04.2025.•
5
Posle Norveške i Švedske, Danska je treća nordijska zemlja koja uvodi obavezni vojni rok za žene, a razlog je pre svega bezbednosna situacija posle napada Rusije na Ukrajinu.
Iz EU proterano gotovo 30.000 stranaca za svega tri meseca
31.03.2025.•
6
U četvrtom kvartalu 2024. godine, 124.935 osoba bez državljanstva neke zemlje Evropske unije je dobilo naređenje da napusti Uniju, a u skladu sa tim nalogom u treće zemlje je deportovano 28.630 ljudi.
Vanredna situacija u Banjaluci zbog klizišta
31.03.2025.•
2
Na teritoriji Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog odrona i klizišta do čije je pojave došlo nakon obilnih padavina u proteklih nekoliko dana.
Marin Le Pen proglašena krivom za proneveru i nepodobnom za obavljanje javne funkcije
31.03.2025.•
20
Liderka francuske ekstremne desnice Marin Le Pen proglašena je krivom i nepodobnom za obavljanje javne funkcije, a presuda odmah stupa na snagu, saopštio je danas sud u Parizu.
Najmanje 1.700 ljudi stradalo u zemljotresu u Mjanmaru, u toku potraga za preživelima
31.03.2025.•
0
Tri dana nakon snažnog zemljotresa koji je pogodio Mjanmar zvaničnici procenjuju da je poginulo najmanje 1.700 ljudi.
Slovenija će zabraniti supermarketima da bacaju hranu
31.03.2025.•
16
Slovenija će postati druga evropska zemlja koja će zabraniti bacanje hrane trgovačkim lancima.
Novi premijer: SAD se neće domoći Grenlanda
31.03.2025.•
0
SAD se neće domoći Grenlanda koji će sam odlučivati o sopstvenoj budućnosti, uzvratio je Donaldu Trampu novi premijer te autonomne danske teritorije Jens-Frederik Nilsen.
Tramp preti bombardovanjem Irana ako propadnu pregovori o nuklearnom sporazumu
30.03.2025.•
9
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da će doći do "bombardovanja" Irana ako ne uspeju pregovori o iranskom nuklearnom sporazumu.
Proteste opozicije u Istanbulu premeštaju na periferiju: Da (demokratija) ne smeta turistima
30.03.2025.•
1
Lider opozicione turske Republikanske narodne partije Ozgur Ozel izjavio je da ta stranka namerava da nastavi proteste zbog hapšenja gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua u drugim okruzima Turske.
Obustavljen saobraćaj na putevima u Republici Srpskoj: Klizišta i odroni u Banjaluci
30.03.2025.•
1
Banjalučki Odsek za poslove civilne zaštite saopštio je su građani u velikom broju prijavljivali probleme u vezi sa klizištima i odronima, pa je formirano devet timova koji obilaze teren.
Iransko "ne" Trampovom pozivu na direktne pregovore
30.03.2025.•
1
Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je da je Teheran odbio direktne pregovore sa SAD, kao odgovor na pismo predsednika Donalda Trampa u vezi sa iranskim nuklearnim programom.
VIDEO Zemljotres magnitude 7,1 kod obale ostrva Tonga, prošla opasnost od cunamija
30.03.2025.•
0
Zemljotres magnitudee 7,1 pogodio je obalu ostrva Tonga u Tihom okeanu, gde je ukinuto upozorenje na cunami, izdato odmah posle potresa, saopštio je američki Zavod za geologiju.
Komentari 10
Biljana
Majka
rale
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar