Putovanje u EU od 2023. komplikovanije: Sedam stvari koje treba da znate

Ulazak u EU će od sledeće godine postati komplikovaniji za državljane trećih zemalja.
Putovanje u EU od 2023. komplikovanije: Sedam stvari koje treba da znate
Foto: 021.rs
Novi Sistem ulaza i izlaza (EES) trebalo bi da stupi na snagu od maja 2023. godine. To je deo Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS) koji bi trebalo da bude uveden u istom periodu sledeće godine. 
Zbog tog sistema će i građani Srbije morati da plaćaju taksu od sedam evra. Naime, od posetilaca Unije će se očekivati da se prijave i plate taksu pre ulaska u Šengensku zonu.
Novi sistem već je naišao na pojedine kritike unutar Unije. Ipak, neophodno je da se svi državljani trećih zemalja na vreme informišu o promenama i odgovorima na pet ključnih pitanja o novim sistemima, piše Euronews Srbija.
 
Šta su EES i ETIAS?
 
Novi EES sistem Evropske unije će registrovati dodatne informacije o putnicima koji ne pripadaju bloku. Osim podataka o pasošu, u sistemu će se čuvati biometrijski podaci, uključujući otiske prstiju i slike lica.
 
Zahvaljujući ovom sveobuhvatnom sistemu Unija planira da ukine pečate u pasošu. Umesto toga, sistem će se automatski registrovati kada neko uđe ili izađe iz zemlje EU. Tako će biti lakše označiti nekoga ko je prekoračio dozvoljeno vreme. Državljani koji nisu članovi EU mogu ostati u EU samo 90 dana pre nego što im bude potrebna viza.
 
EES se ne primenjuje na građane EU ili na ljude koji putuju između zemalja Šengenske zone.
 
Kako se prijavljujete za ETIAS?
 
Očekuje se da će ETIAS biti operativan u maju 2023. godine. Nakon toga, državljani trećih zemalja će morati da plate sedam evra po osobi za posetu većine evropskih zemalja. Nakon što je putniku prijava odobrena, neće morati ponovo da se prijavi naredne tri godine.
 
Putnici će moći da borave 90 dana u Šengenskoj zoni.
 
Viza neće biti potrebna za državljane Republike Irske jer je ona u zajedničkoj zoni putovanja.
 
Putnici uzrasta između 18 i 70 godina moraće da popune onlajn formular pre nego što plate taksu.
 
Da li mi je potrebna viza ako imam evropsku ličnu kartu?
 
Državljanima izvan EU koji imaju službeni boravak u zemlji EU možda nije neophodan ETIAS, ili ne potpadaju sistemu pregleda EES. Za to je neophodno da putnik ima biometrijsku ličnu kartu, kao što je carte de sejour u Francuskoj ili carta di soggiorno u Italiji. To znači da su takođe izuzeti od ograničenja od 90 dana.
 
Međutim, nisu objavljene informacije o tome kako bi automatizovane barijere na granicama identifikovale putnika kao stanovnika EU kada koristi pasoš koji nije iz EU.
 
Kako će izgledati EES barijere?
 
Zemlje EU se spremaju da instaliraju automatizovane barijere za sprovođenje EES provera.
 
Francuska će postaviti samouslužne kioske na aerodromima gde putnici mogu unapred da registruju svoje biometrijske podatke i lične podatke. Potom će se predstaviti graničaru radi provere. Nemačka i Austrija su potvrdile da će sličan sistem biti instaliran na aerodromima.
 
Za posetioce koji automobilom dolaze na kopnene i morske granice Francuske, biće dostupni ekrani za registraciju.
 
Italija je rekla da će povećati broj automatizovanih kapija na svim svojim glavnim aerodromima, kao i da će dodati oko 600 samouslužnih kioska.
 
Norveška će, s druge strane, isprobati "rešenja automatizovanih kamera" kojima upravljaju granični stražari.
 
Da li će zbog EES sistema biti veća gužva na granici?
 
Dok se EU priprema da uvede sistem digitalnih barijera, mnoge članice iskazale su zabrinutost da će to izazvati gužve na graničnim prelazima. Nekoliko zemalja je reklo da smatra da nema dovoljno vremena da testiraju sistem pre nego što on stupi na snagu.
 
U dokumentu koji je Savet EU objavio prošle nedelje objavljena su mišljenja zemalja članica EU o novom sistemu. Austrija i Nemačka su bile posebno zabrinute da bi vreme čekanja na granici moglo da poraste.
 
"Trenutno očekujemo da će se vreme procesa udvostručiti u poređenju sa trenutnom situacijom", izjavile su austrijske vlasti.
 
Da li će zemlje EU biti spremne za EES?
 
Postavljala su se i pitanja da li će fizička infrastrukturna barijera biti postavljena na vreme. Nemačke vlasti su priznale da "izgleda da je malo verovatan stabilan rad EES sistema u maju 2023. godine".
 
Austrijske vlasti su saopštile da rade na proširenju prostora za automatizovane kioske, ali neće biti gotove pre nego što sistem proradi.
 
Kako izbeći ETIAS prevare
 
Vlasti Evropske unije već su izdale upozorenje državljanima koji nisu iz EU da budu svesni lažnih veb lokacija koje nude ETIAS potvrde. Kažu da prevaranti mogu da kopiraju veb-sajtove ili nude posredničke usluge za više novca.
 
Ove veb stranice bi prevarile korisnike lažnim naplaćivanjem dodatne administrativne naknade.
 
Zvaničnici EU naglašavaju da putnici treba da koriste samo zvanični sajt ETIAS-a. Veb stranica i dalje nije postavljena ali će koristiti domen "europa.eu".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Saša

    15.05.2023 07:37
    I njima treba naplatiti ulaz .
    Jer te kontrole kad se vrse treba isto i njih proveriti. Tako da bi i njima trebala neka taksa da se uvede. Da se konkretno proveri ko je kaznjavani da se razmisli dali da se puste u Srbiju ili ne. Sto samo bogate drzave EU da izmisljaju i da prave biznis kad bi mogli i mi tako da proverimo ko je moguci spijun,saboter ili pedofil itd. Pa nismo ni mi niko.pa jrli tako?
  • Dejana

    28.12.2022 11:23
    Ne pričajte gluposti
    Pre nego napišete nešto glupo ili kako EU uvodi sankcije Srbije prvo se raspitajte. Ovo nisu sankcije I ovo važi za skoro sve zemlje van EU.

    Ovo nisu vizu ali ako nastavimo sa ovakvom politikom koju imamo dobićemo i vize uskoro i to je potpuno legitimno. Svi pljujete po EU a svi bi da radite tamo. Svi umirete za Rusijom a koliko vas bi otišlo tamo da radi i živi? Da ne počnemo sa tim da EU zapošljava četvrtinu radnika u Srbiji. Samo Nemačka zapošljava 100.000 ljudi, ajde uozbiljite se.
  • Bojkot

    29.11.2022 17:21
    Bojkot putovanja u EU i drzavna zabrana eskurzija nase dece u drzave EU .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Konačno: Počeo prekid vatre u Gazi

Prekid vatre u Gazi, dogovoren između Izraela i Hamasa, stupio je na snagu danas u 11.15 časova po lokalnom vremenu, saopšteno je iz kancelarije izraelskog premijera.