Rusi intenzivno uče hebrejski, gruzijski, srpski, turski, piše RBC pozivajući se na podatke službe "Profi".
Vrhunac interesovanja je bio u martu, mesec dana od invazije, ali i oktobru, posle najave mobilizacije, prenosi
Danas.
Potražnja za nastavnicima na ovim jezicima je značajno porasla. Na proleće je potražnja za nastavnicima hebrejskog porasla za čak 206 odsto (u poređenju sa januarom-februarom), gruzijskog - 198 odsto, srpskog - 184 odsto, kineskog - 109 odsto, bugarskog - 70 odsto, turskog - 55 odsto, jermenskog - 29 odsto.
Ako se uporede oktobar i avgust, onda je na jesen potražnja za nastavnicima srpskog jezika bila čak 221 odsto, turskog (69 odsto), hebrejskog (68 odsto), jermenskog (60 odsto), gruzijskog (51 odsto), bugarskog (50 odsto) i kineskog (15 odsto).
Istovremeno, ako uporedimo podatke iz godine u godinu, onda je ove godine potražnja za srpskim jezikom najviše porasla - skoro četiri puta a potražnja za učenjem gruzijskog jezika skoro tri puta.
Sve to indirektno ukazuje na razmere emigracije i zemalja u koje Rusi najčešće odlaze.
Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili je u novembru izjavila da je 700.000 Rusa ušlo u zemlju od početka mobilizacije, ali da je 600.000 njih već otišlo u druge zemlje.
Još jedna popularna destinacija (naročito u jesen) bio je Kazahstan. Prema rečima ministarke rada i socijalne zaštite Kazahstana Tamare Duisenove, više od 400.000 Rusa ušlo je u zemlju posle početka mobilizacije.
Procene su, piše RBC, da će zbog invazije na Ukrajinu više ljudi napustiti Rusiju nego tokom celog perioda Hladnog rata.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Samo pitam
Istine radi ...
Kada su u pitanju prijatelji, prvo mesto zauzima Belorusija sa 58% pozitivnih odgovora, 40% je dobila Kina, dok je treći Kazahstan sa 35%.
Kada je u pitanju odnos Rusa prema Srbiji, naša zemlja zauzima tek 17. mesto, i to sa šest posto pozitivnih glasova. Ispred Srbije su Jermenija sa 17, Azerbejdžan i Indija sa 13, Sirija sa 12, Venecuela sa 11, Nemačka sa 10, Kirgizija, Uzbekistan i Kuba sa po devet, Vijetnam i Turska sa po sedam, dok isti broj pozitivnih glasova poput Srbije imaju Gruzija i Bugarska.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar