Bugarska i Rumunija nisu ušle u šengen zbog protivljenja Austrije i Holandije

Hrvatska je dobila zeleno svetlo za ulazak u šengen.
Bugarska i Rumunija nisu ušle u šengen zbog protivljenja Austrije i Holandije
Foto: Pixabay
Bugarska i Rumunija ostale su uskraćene za pridruživanje najvećem prostoru na svetu bez unutrašnjih graničnih kontrola među državama, zbog protivljenja Austrije i Holandije.
Austrija, zabrinuta zbog porasta ilegalne imigracije, bila je protiv prijema obe zemlje, a Holanđani su se usprotivili prijemu Bugarske zbog neuspeha u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i takođe ilegalne imigracije.
Rumunski premijer Nikolae Čuka je rekao da je razočaran, kao i da će njegova zemlja ponovo podneti zahtev za prijem.
 
"Žao nam je i iskreno rečeno ne razumemo kruti stav Austrije", rekao je Čuka.
 
Bugarski ministar spoljnih poslova je kazao da će njegova zemlja takođe ponovo pokušati da uđe u šengenski prostor.
 
"Bugarska neće posustati u pokušaju da uđe u šengen, prostor bez pasoša. I dalje ćemo se za to čvrsto zalagati. Možda ćemo to pitanje moći ponovo da podstaknemo na samitu EU krajem meseca", rekao je Nikolaj Milkov, izrazivši nadu da bi ulazak Bugarske u šengen mogao da bude odobren već u martu sledeće godine.
 
Pre par dana, bugarski predsednik Rumen Radev reagovao je na izjavu holandskog premijera Marka Rutea koji je kazao da se bugarska granica može preći za 50 evra, podsetivši ga da su nedavno upravo u zaštiti bugarske i evropske spoljne granice poginula tri policajca.
 
"Umesto da nam se pruži evropska solidarnost, Bugarska je dobila cinizam", napisao je Radev na Tviteru.
 
Njegovo razočaranje je danas podelila i evropska komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johanson.
 
"Građanima Hrvatske: dobrodošli i čestitamo. Građanima Rumunije i Bugarske: zaslužujete da budete punopravne članice šengena i da imate pristup slobodnom kretanju. Delim razočaranje s građanima Bugarske i Rumunije", rekla je Johanson.
 
Austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner je rekao da se usprotivio prijemu tih zemalja zbog bezbednosnih pitanja.
 
"Pogrešno je da se sistem koji na mnogim mestima ne funkcioniše kako bi trebalo u ovom trenutku proširuje", rekao je Karner.
 
Podsetio je da je ove godine Austrija zabeležila 100.000 ilegalnih prelazaka granice, uključujući 75.000 ljudi koji prethodno nisu registrovani u ostalim članicama šengena kao što bi trebalo.
 
Odluka o novim članicama mora biti jednoglasna, tj. pristanak moraju dati 22 članice EU, kao i Lihtenštajn, Island, Norveška i Švajcarska.
 
Ilegalna imigracija vruće je pitanje u EU od 2015, kada je preko Sredozemlja krijumčarskim lancima ušlo preko milion ljudi.
 
UN tvrdi da je ove godine ilegalno u EU ušlo oko 145.000 ljudi, no Fronteks, evropska obalska i granična straža, navodi da je u prvih 10 meseci ove godine u Uniju ilegalno ušlo 280.000 migranata.
  • Paja

    09.12.2022 19:35
    Jovanovic
    Ovo je dobra vest za nas,okrenite se ka Rusiji i eto nafte,gasa,hrane svega,nema ta EU nista,propali su samo tako.
  • Laloš

    09.12.2022 10:00
    @Neko pamti
    Da "Balkanci" svedu nivo korupcije kao što je u Austriji i Švedskoj, da ne krijumčare imigrante za novac, da se ne dave u nacionalizmima i mitovima od pre 500 godina, da se suoče (svi) sa novijom istorijom realno da da i da još mnogo toga...... Možda bi njih primili u Šengen a nas u EU. Ovako oni mogu da se bore da ih prime a mi da živimo u iluziji da će da se raspadnu.
  • Neko pamti

    09.12.2022 07:56
    Zna se razlog
    Balkanci nisu dobro došli za EU, oni su nužno zlo. HR je ušla samo zato što ima more koje Evropi odgovara.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.