Nezavisan izveštaj koje je naručio pokret "Black lives matter" otkrio je da su se zaposleni obojene boje kože neretko osećali isključeni i zanemareni od kolega belaca.
U tekstu se ističe da su često bili izloženi verbalnoj agresiji slušajući kako drugi vređaju ljude zbog boje kože, religije i porekla, iako "uglavnom nisu lično bili zlostavljani".
Određen broj zaposlenih je, navodi se u izveštaju, rekao da su ljudi "više puta nazivani 'majmunima' i 'bokitosima'", kako se zvala gorila koja je 2007. pobegla iz holandskog zoološkog vrta. Druge su nazivali "crnčugama" i "krampusima", dodaje se u izveštaju.
"Jedan zaposleni je opisao afričke zemlje kao 'zemlje majmuna'", dodaje se u dokumentu sastavljenom na temelju intervjua s 33 osobe i debatne grupe s ukupno 47 ljudi.
Među njima su bili zaposleni ministarstva "bikulturalci" koji rade u Holandiji i u inostranstvu, kao i osoblje ambasade i pojedini zaposleni belci, navodi se.
Holandski ministar spoljnjih poslova Vopke Hoekstra je rekao da je izveštaj "bolan i neverovatan".
"To što su neke kolege u ministarstvu i u predstavništvima u svetu doživeli neprihvatljivo je i iskreno me dira", napisao je na Tviteru.
U izveštaju se ističe da su rezultati "nametnuli pitanje postoji li institucionalni rasizam. Mislimo da postoji".
Holandija je dugo promovisana kao liberalno i multikulturno društvo, ali zemlja se poslednjih godina suočava sa svojom istorijom kolonijalne sile i ropstva.
Mediji su objavili da vlada planira da se do kraja meseca službeno izvini za ropstvo, što je naišlo na oštru kritiku, pošto su grupe koje zastupaju bivše kolonije rekle da ih niko nije pitao za mišljenje.
Komentari 3
Nina
Sve sama demokratija
" superiornih " političkih predstavnika ....
Lala
Aleksej
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar