Hrvatska od 1. januara ukida 73 granična prelaza sa Slovenijom i Mađarskom

Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Davor Božinović izjavio je da se zbog ulaska u šengensku zonu od 1. januara 2023. ukidaju 73 granična prelaza prema Sloveniji i Mađarskoj.
Hrvatska od 1. januara ukida 73 granična prelaza sa Slovenijom i Mađarskom
Foto: Beta/AP
"Za sve građane Hrvatske to znači da više neće morati da pokazuju dokumente prilikom prelaska granice", istakao je Božinović pred poslanicima u Saboru.
On je dodao da se ukida 58 graničnih prelaza sa Slovenijom i 15 sa Mađarskom.
Kontrole na aerodromima iz tehničkih razloga će biti ukinute od 26. marta. Božinović je objasnio da će tada letovi prema državama članicama šengenske zone postati letovi unutar tog područja, pa će, na primer, ista pravila važiti za let za Dubrovnik i Amsterdam.
 
Što se tiče istočnih granica, odnosno granica s državama koje nisu članice EU i Šengena, od 1. januara se ne očekuju veće promene jer se na graničnim prelazima sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom od ranije primenjuju šengenska pravila, rekli su ranije agenciji Beta u hrvatskom Ministarstvu unutrašnjih poslova.
 
Očekuju se, međutim, neke izmene kada je reč o boravku.
 
Kako su naveli u MUP, Zakonikom o šengenskim granicama definisano je da državljani trećih zemalja mogu kratkotrajno boraviti, ukoliko ispunjavaju sve propisane uslove, u trajanju najviše do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana.
 
"Ako je osoba na šengenskom prostoru boravila 90 dana, ona mora napustiti taj prostor, a dužina prethodnog boravka računa se za razdoblje 180 dana koje prethodi svakom danu boravka. Tako, na primer, ako je osoba u proteklih kalendarskih 180 dana boravila 45 dana u šengenskom prostoru, ona može na području bilo koje države šengenskog prostora boraviti još 45 dana", precizirali su za Betu u hrvatskom ministarstvu.
 
Takođe, kada počne primena Uredbe o evropskom sistemu za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja (ETIAS), državljani trećih zemalja će za ulazak u šengensku zonu u svrhu kratkotrajnog boravka pre ulaska morati da imaju ETIAS odobrenje. Svi stariji od 18 i mlađi od 70 godina plaćaće sedam evra po zahtevu.
 
Kako je ranije rečeno, cilj uvođenja je kontrola ulaska i boravka državljana trećih zemalja na šengenskom području.
 
Hrvatska od 1. januara istovremeno postaje članica Šengena i evrozone, odnosno, zvanična valuta postaje evro.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Petar

    13.12.2022 09:43
    a ovde...
    Naša vučina živi za Rusiju, Kinu, Tursku, Iran, Azerbejdzan, Emirate, sve zamlje gde seku ruku i bacaju te u tamnicu ako ukradesš-
  • @ko se zadnji smeje

    13.12.2022 08:44
    razuma bez
    Nece se to desiti, pocrkace i talijani i rvati od gladi pre toga, a srbin viljuskom boc.
    100% proverena informacija, bilo na hepiju sinoc!
  • Voldi

    13.12.2022 08:27
    Bravo Hrvatska!
    Svaka čast. Ovako se brani i gradi zemlja.
    Prešišali ste nas milion milja. A mi smo samo za to krivi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.