Za razrešenje Kaili sa mesta potpredsednice EP glasalo je 625 poslanika, dok je jedan bio protiv, navodi briselski portal Politiko.
Kaili, grčka evroparlamentarka koja je u zatvoru u Briselu, ranije danas je izbačena iz poslaničke grupe Socijalisti i demokrate, druge po snazi u EP. Prilikom tog glasanja dve osobe su bile uzdržane.
Skandal, za koji je javnost saznala prošle nedelje, potresao je Evropski parlament i ugrozio reputaciju jedine institucije EU koju čine zvaničnici direktno izabrani u 27 zemalja članica. Afera je uzdrmala kredibilitet Evropskog parlamenta, koji je, između ostalog, vodio istrage povodom optužbi za korupciju u Mađarskoj.
Parlament je, međutim, uvek bio meta onih koji traže sredstva ili usluge ili utiču na politiku, od duvanskih lobista i predstavnika automobilske industrije do zvaničnika vlada, a razlika je ovoga puta u tome što su za to saznali belgijski tužioci, navodi Asošiejted pres.
Policija je do sada sprovela više od 20 racija, uglavnom u Belgiji, ali i u Italiji, u sklopu istrage podmićivanja za političke usluge. Tužioci sumnjaju da su osobama "na političkim i/ili strateškim pozicijama u Evropskom parlamentu isplaćene velike sume novca ili da su im nuđeni vredni pokloni" kako bi uticali na odluke tog tela.
Skandal je naročito potresao poslaničku grupu Socijalisti i demokrate, koja okuplja stranke levog centra iz svih zemalja EU. Iako je i dalje druga po snazi u EP, ta grupa je na poslednjim izborima, 2019. godine, izgubila više od 30 mandata.
Tužioci su optužili četiri osobe, uključujući Kaili, za korupciju, pripadnost kriminalnoj grupi i pranje novca. Imena ostalih optuženih nisu poznata javnosti.
Belgijski evroposlanik Mark Tarabela suspendovao je juče svoje članstvo u poslaničkoj grupi Socijalisti i demokrate, čime je nagovestio mogućnost da je jedan od optuženih. Još tri člana grupacije Socijalisti i demokrate privremeno su se povukla sa visokih pozicija u toj poslaničkoj grupi, očigledno zato što su u skandal umešani njihovi pomoćnici, navodi AP.
Belgijske vlasti nisu identifikovale zemlju Persijskog zaliva za koju se sumnja da je nudila gotovinu ili poklone zvaničnicima Evropskog parlamenta, ali nekoliko evroposlanika i pojedini belgijski mediji istragu povezuju sa Katarom.
Kopredsedavajuća poslaničke grupe Levica Manon Obri rekla je juče da Katar "kupuje glasove u Evropskom parlamentu kako bi prikrio eksploataciju i smrt radnika migranata" prilikom izgradnje infrastrukture za Svetsko prvenstvo u fudbalu, koje je u toku u toj zemlji.
"Zaista želim da pošaljem veoma jasnu poruku Kataru. Ne možete kupovati poslanike Evropskog parlamenta kao što možete kupovati fudbalske klubove", kazala je Obri.
Ministarstvo spoljnih poslova Katara odbacilo je optužbe kao "neosnovane" i "zasnovane na dezinformacijama".
Katar je ove godine dobio određene pozitivne kritike u Evropi, ali do sada nije bilo lako dokazati da su evropski zvaničnici primali novac kako bi to obezbedili. Međutim, belgijski tužioci navode da su istražitelji sada zaplenili stotine hiljada evra u domovima zvaničnika.
Komentari 10
Љубинка
Nina
@Uh
Zar nisam bila dovoljno jasna?
Očigledno!
Uh da nema EU jeli bismo repu i to samo nedeljom,pored ovakve politike...
to je tačno!
A da li je svet zao i glup što misli svojom glavom?
i smatra da je prava pomoc investiranje u znanje i razvoj ustvari demokratija?....
Ako želiš pomoći...
A s obzirom na političku situaciju...
Doduse neko zavidno i neobjejtivno vidi propast a neko ispružene ruke ....
Dr patak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar