Iz UP su podsetili na to da je u poslednjih pola godine bilo deset lažnih dojava o bombama u školama i drugim institucijama i saopštili da su ti slučajevi u najvećem broju rešeni uz identifikovane počinioce ili forenzičke, odnosno operativne podatke preko kojih se može doći do izvršioca u narednom periodu.
"Sa zabrinutošću ukazujemo na to da se radi primarno o maloletnim licima, a bilo je i slučajeva da su lica bila mlađa i od 14 godina. Napominjemo da su ovakve i slične aktivnosti, korišćenje jednokratnih mejlova, kao i nekih internet sajtova za anomizaciju i kamufliranje IP adresa sve prisutnije, posebno prilkom vršenja krivičnih dela iz oblasti kompjuterskog kriminala, ali da se kroz međunarodnu saradnju i dostupne servise za pripadnike bezbednosnih službi dolazi do konkretnih podataka preko kojih se identifikuju u celosti ili delimično lica koja su izvršila krivična dela ili prekršaje", navodi se u saopštenju.
Dodaju da je ova problematika još izraženija u zemljama iz regiona, ali i po poslednjim obaveštenjima Europola i u zemljama Evropske unije.
"Uprava policije i ostali činioci bezbednosnog sektora preduzimaju sve mere i radnje u cilju identifikacije počioca krivičnih dela i prekršaja, kako u realnom prostoru tako i na Internetu", kazali su iz UP.
Na mejl adresu pojedinih škola u Crnoj Gori u ponedeljak i utorak su stigle dojave o postavljenim bombama, zbog čega će u svim srednjim i osnovnim školama nastava biti onlajn do kraja sedmice.
Komentari 1
Stole
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar