Nemački političar o Srbiji: Ne može i u EU i flert sa Moskvom, razmisliti o zamrzavanju pregovora

"Dragi prijatelji iz Beograda, rado bismo vas primili u klub, ali onda morate da imate iste ciljeve kao i mi", kaže za Dojče vele nemački demohrišćanski političar Knut Abraham.
Nemački političar o Srbiji: Ne može i u EU i flert sa Moskvom, razmisliti o zamrzavanju pregovora
Foto: 021.rs
Abraham je u intervjuu za Dojče vele istakao da je zabrinut zbog razvoja situacije na severu Kosova, koja je, kako je istakao, apsolutno nespojiva sa zajedničkim nastojanjem Srbije i Kosova da idu u pravcu Evrope.
"Trebalo bi da se razgovara sa obe strane. Pre svega smatram da bi srpska strana morala da razume da ne može da vozi dvotračno. Nije moguće imati normalne pristupne pregovore s Evropskom unijom, a istovremeno se igrati vatrom na severu Kosova", poručio je.
Dodao je i kako bi "bilo dobro da uskoro započnu vrlo intenzivne diplomatske posete iz Berlina regionu, kako bi učinili to što je do nas, pored onoga što mora da učini Brisel, a da bi se situacija smirila".
 
Abraham je kazao i kako razume da "vlada Kosova, kao vlada suverene države, na svojoj državnoj teritoriji želi da sprovede pravila koja važe za sve ljude", ali da bi trebalo dobro da razmisli da li njeni potezi koriste ostvarenju tog cilja ili ne, odnosno da li je pametno povezivanje preregistracije vozila sa srpskih na kosovske tablice sa kaznama. 
 
Nemački političar je izrazio rezerve prema formiranju Zajednice srpskih opština, iako je ona ne samo deo Briselskog sporazuma, već i tzv. francusko-nemačkog plana koji sada važi kao predlog Evropske unije za postizanje temeljnog sporazuma između Beograda i Prištine.
 
Naime, Abraham je mišljenja da bi za formiranje ZSO bilo potrebno apsolutno poverenje u lojalnost građana države koji su druge nacionalnosti, ali da takvog poverenja trenutno nema, pa samim tim, kako je rekao, ne postoji osnova za jednu takvu srpsku zajednicu opština.
 
"Dugoročno gledano, jaka suverena država bi mogla da se približi takvom razmišljanju, ali za to su potrebne prave osnove i pravi plan. I takav korak ne može se iznuditi, ako poverenje iz dobrih razloga i dokazivo nije prisutno", ocenio je on.
 
Abraham je kritikovao vlasti u Beogradu i zbog toga što se nisu pridružile sankcijama koje je EU uvela Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.
 
"Ne može se u isto vreme približavati Evropskoj uniji i flertovati sa Moskvom. To je po sebi isključeno, jer se Evropska unija jasno pozicionirala u pogledu sankcija, i to očekuje i od onih koji bi da postanu članovi Unije. Dakle, smatram da bi moralo da usledi podsećanje na same temelje saradnje", kazao je.
 
Dodao je i kako nije za to da se Srbiji uvode sankcije, ali da bi trebalo da se razmisli o zamrzavanju ili zaustavljanju pristupnih pregovora Beograda sa EU.
 
"Ako osnova nije dobra, onda i pregovori nemaju smisla", zaključio je.
 
Abraham je poručio kako to govori sa gorčinom, jer bi želeo da vidi "aktivnu, evropsku Srbiju, koja bi imala volju za mirnu koegzistenciju sa susednim Kosovom, u najmanju ruku".
 
"Želeo bih Srbiju koja aktivno hoće u Evropsku uniju i takođe zna u šta se upušta. Ovako sve to izgleda kao preko volje. Onda Komisija, ali i zemlje-članice moraju da kažu: Dragi prijatelji iz Beograda, rado bismo vas primili u klub, ali onda morate da imate iste ciljeve kao i mi", poručio je nemački političar.
 
Knut Abraham je član nemačke delegacije u Parlamentarnoj skupštini saveta Evrope. Od 2021. je poslanik opozicione Hrišćansko-demokratske unije (CDU) u Bundestagu. Pre toga je bio zaposlen kao diplomata u nemačkom Ministarstvu spoljnih poslova i u kabinetu bivše kancelarke Angele Merkel.
  • Б

    24.12.2022 07:39
    Подсећање
    Тужно је што нема никог да г. Немца подсети на пар ствари:
    Његова бивша шефица је отворено признала да је ЕУ лагала у преговорима с Русијом и Украјином. Зашто би било ко веровао ЕУ?
    ЕУ је под потпуном контролом САД, Немачка (уз Јапан) је окупирана територија поражене силе према којој силе победнице 2. св. рата могу да примене силу без тражења одобрења СБ УН (тако пише у Повељи УН). Да ли Срби желе да буду америчке слуге друге класе?
    Вили Вимер, посланик Бундестага и функционер ОЕБС, је још 2000-те рекао да "Србија никад неће ући у ЕУ", касније су то потврдили Солана и други. Србија преговара са ЕУ јер је ЕУ још превише јака и јер је Србија у стратешком окружењу непријатељски настројених држава. Кад моћ ЕУ довољно опадне (а већ опада), Србија ће рећи збогом ЕУ.
    Што се тиче тзв. донација, нека прво плате ратну штету, а онда пусте грађане Србије да се обрачунају са корупцијим, непотизмом, са полуфеудалним наслеђем у међуљудским односима и другим стварним проблемима, па ће Србија бити много боље место за све.
    "Није вино пошто приђе бјеше, није свијет оно што мишљасте", ово нисам ја смислио, него Његош.
  • Preambula

    21.12.2022 22:50
    Mnogi su u Srbiji nasli obecanu Ameriku.Rodjaci ih ubacili u drzavne firme,diluju ispod stola,njima divno. Normalno,na zidu 10 ikona i slike nasih ratnih zlocinaca. Normalno,ajfon,BMW i ostale zapadne gluposti kupljene,ali je tup pogled upucen ka Moskvi. Usput nas i poducavaju i opominju kako nismo dovoljno Srbi . Sta ce njima EU ? Magla ,Memla i Mulj su njihovo prirodno staniste.
  • Gagi gaggi

    21.12.2022 21:22
    Ss
    Ti ces nacisto da nam drzis lekcije o pravdi i pravima, ubili ste 10.000.000 nevinih ljudi u logorima sa jednom uslovnom osudom posle 75g. Pobedili smo vas tada pobedicemo i sada pa ako ne sada onda kad tad. Kosovo je srbija

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci danas biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.