Nizom simboličnih i prigodnih aktivnosti Hrvatska od ponoći obeležava istovremeni ulazak u šengenski prostor i evrozonu, što su bili strateški ciljevi Zagreba od ulaska u Evropsku uniju pre nepunih deset godina.
"Ostvarili smo ciljeve s uverenjem da će Šengen i evropodručje biti korisni za hrvatske građane i hrvatsku ekonomiju", rekao je Plenković na Bregani.
On je istakao da je ovo dan za istoriju naglasivši da je Hrvatska prva zemlja koja je istovremeno ušla u Šengen i evrozonu. Premijer je poručio da će Hrvatska učiniti sve da i njoj susedne zemlje krenu tim putem, posebno istakavši BiH.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da je ovo dan za slavlje, istoriju, radosti, dan slavlja i ponosa za hrvatski narod.
"Verujem da nema drugog mesta u Evropi gde bi mogao bolje da se obeleži novi početak i novo poglavlje od granice Slovenije i Hrvatske", naglasila je predsednica EK.
Predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar čestitala je Hrvatskoj na ulasku u šengensku i evrozonu.
"Pozdravljam ovaj istorijski trenutak kad su Slovenija i Hrvatska ponovno bez granica i zaista se iskreno tome radujem", rekla je slovenačka predsednica i dodala da otvorenost bez granica znači puno za građana obe države.
Premijer Hrvatske i predsednica EK popodne će kafom u centru Zagreba, koju će platiti u evrima, simbolično obeležiti hrvatsko članstvo u šengensko i evropodručje.
Simboličnim skidanjem table, podizanjem rampe i označenim zelenim svetlom slobodnog prolaska na mestu nekadašnje granične kontrole na Bregani, između Hrvatske i Slovenije, u ponoć je obeležen ulazak Hrvatske u najveće područje slobodnog kretanja u svetu. Isto je bilo i na graničnom prelazu Goričan, s Mađarskom.
Ulaskom Hrvatske u najveće područje bez granica na svetu ukinute su granične kontrole na svim njenim granicama prema zemljama EU, dok su granice prema Srbiji, BiH i Crnoj Gori postale spoljašnje granice EU.
Za državljane Srbije i drugih susednih zemalja koje nisu u EU (BiH i Crna Gora) ulazak Hrvatske u Šengen ne donosi promene u proceduri prelaska granice jer je Hrvatska i do sada primenjivala stroga šengenska pravila, ali će biti izmena kada je reč o njihovom boravku u Hrvatskoj koji od 1. januara 2023. ne može biti duži od 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana.
Ulaskom Hrvatske u evrozonu, hrvatska valuta kuna odlazi u prošlost, a menja je evro. Građani će, međutim, do 15. januara moći da plaćaju i u kunama, ali bi kusur trebalo da dobijaju u evrima.
Do kraja 2023. novčanice i kovanice kuna mogu da se zameniti za evro u poštama, poslovnim bankama i poslovnicama Fine, a potom od 2024. samo u Hrvatskoj narodnoj banci.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
Diar
C
Jastrebarsko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar