Plenković s predsednicama Evropske komisije i Slovenije obeležio ulazak Hrvatske u Šengen

Premijer Hrvatske Andrej Plenković je susretom na Bregani s predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i slovenačkom predsednicom Natašom Pirc Musar obeležio ulazak Hrvatske u Šengen.

Nizom simboličnih i prigodnih aktivnosti Hrvatska od ponoći obeležava istovremeni ulazak u šengenski prostor i evrozonu, što su bili strateški ciljevi Zagreba od ulaska u Evropsku uniju pre nepunih deset godina.

"Ostvarili smo ciljeve s uverenjem da će Šengen i evropodručje biti korisni za hrvatske građane i hrvatsku ekonomiju", rekao je Plenković na Bregani.
On je istakao da je ovo dan za istoriju naglasivši da je Hrvatska prva zemlja koja je istovremeno ušla u Šengen i evrozonu. Premijer je poručio da će Hrvatska učiniti sve da i njoj susedne zemlje krenu tim putem, posebno istakavši BiH.
 
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da je ovo dan za slavlje, istoriju, radosti, dan slavlja i ponosa za hrvatski narod.
 
"Verujem da nema drugog mesta u Evropi gde bi mogao bolje da se obeleži novi početak i novo poglavlje od granice Slovenije i Hrvatske", naglasila je predsednica EK.
 
Predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar čestitala je Hrvatskoj na ulasku u šengensku i evrozonu.
 
"Pozdravljam ovaj istorijski trenutak kad su Slovenija i Hrvatska ponovno bez granica i zaista se iskreno tome radujem", rekla je slovenačka predsednica i dodala da otvorenost bez granica znači puno za građana obe države.
 
Premijer Hrvatske i predsednica EK popodne će kafom u centru Zagreba, koju će platiti u evrima, simbolično obeležiti hrvatsko članstvo u šengensko i evropodručje.
 
Simboličnim skidanjem table, podizanjem rampe i označenim zelenim svetlom slobodnog prolaska na mestu nekadašnje granične kontrole na Bregani, između Hrvatske i Slovenije, u ponoć je obeležen ulazak Hrvatske u najveće područje slobodnog kretanja u svetu. Isto je bilo i na graničnom prelazu Goričan, s Mađarskom.
 
Ulaskom Hrvatske u najveće područje bez granica na svetu ukinute su granične kontrole na svim njenim granicama prema zemljama EU, dok su granice prema Srbiji, BiH i Crnoj Gori postale spoljašnje granice EU.
 
Za državljane Srbije i drugih susednih zemalja koje nisu u EU (BiH i Crna Gora) ulazak Hrvatske u Šengen ne donosi promene u proceduri prelaska granice jer je Hrvatska i do sada primenjivala stroga šengenska pravila, ali će biti izmena kada je reč o njihovom boravku u Hrvatskoj koji od 1. januara 2023. ne može biti duži od 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana.
 
Ulaskom Hrvatske u evrozonu, hrvatska valuta kuna odlazi u prošlost, a menja je evro. Građani će, međutim, do 15. januara moći da plaćaju i u kunama, ali bi kusur trebalo da dobijaju u evrima.
 
Do kraja 2023. novčanice i kovanice kuna mogu da se zameniti za evro u poštama, poslovnim bankama i poslovnicama Fine, a potom od 2024. samo u Hrvatskoj narodnoj banci.
  • Diar

    02.01.2023 13:44
    Dečko iz Novog sada liĉno ga znam devedesete dosao iz Borovog sela sa roditeljma a sad već tri godine radi u hrvatskoj kao konobar .Samo toliko.
  • C

    02.01.2023 08:24
    @Jasterbarsko
    Lupetate gluposti kao i vecina 30 godina! Srbe u Hrvatskoj je proterao vas Milosevic cija je pogubna politika dovela do rata i na kraju Bobardovanja svih nas u Srbiji! Licno sam ucesnik tih dogadjaja i nista se nije promenilo od tada sem od 2000 do 2012! Srbima je uvek neko drugi kriv umesto sto su za sve krivi sami i nikada neuce iz svojih gresaka! Ko jos u 21 veku ima vodju koji ih laze i krade...S. koreja Rusija Kina Srbija i ocemu vise da komentarisemo? Normalan covek gleda da radi zivi zaradjuje vodi pristojan zivot neopterecen politikom nacionalizmom i ostalim glupostima! Uzgred ti Srbi iz Hrvatske skoro svi imaju Putovnice i sisaju dve sise!!!
  • Jastrebarsko

    02.01.2023 06:52
    Ćirilica
    Joco, a za kojom ti evropom plačeš? Za onom koja je gledala etničko čišćenje Srba u hrvatskoj i bombardovanje srpskih izbeglickih kolona i nije reagovala? Tj ta evropa je pomagala etnicko čišćenje Srba u hrvatskoj. Za njima plačeš? Pa što ne primiše i Bugarsku i Rumuniju u Šengen?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.