Francuska premijerka Elizabet Born će u utorak izneti detalje o planovima da se Francuzima najverovatnije podigne starosna granica za odlazak u penziju sa 62 na 64 ili 65 godina.
Prolazak reforme kroz parlament, kako ocenjuje britanska agencija, neće biti lak.
Makronu nedostaje većina i moraće da pobedi nekoliko desetina konzervativnih poslanika ili da iskoristi ustavna ovlašćenja kako bi zaobišao skupštinu, što bi razbesnelo opoziciju, navei je Rojters.
Sa jednom od najnižih starosnih granica za penzionisanje u industrijalizovanim zemljama sveta, Francuska troši više od većine drugih zemalja na penzije, skoro 14 odsto ekonomske proizvodnje, pokazuju podaci Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj.
Penziona reforma u Francuskoj, gde se pravo na punu penziju stiče od 62. godine, oduvek je bila osetljivo pitanje, a naročito sada sa porastom nezadovoljstva zbog rastućih troškova života.
Vlada navodi da je reforma neophodna da bi se obezbedilo finansiranje penzija narednih godina.
"Cilj je da se postigne balans bez podizanja poreza ili smanjenja penzija. Na stolu su razne opcije, ali sve uključuju podizanje starosne granice za odlazak u penziju", rekao je novinarima portparol francuske vlade Olivije Veran.
Makron je morao da odloži penzijsku reformu 2020. godine, jer je vlada tada žurila da obuzda izbijanje kovida i spasi ekonomiju, dodaje Rojters.
Sada može da računa na čvršću sindikalnu opoziciju nego 2020. godine, uz pretnju protesta čak i reformski orijentisanog CFDT - najvećeg sindikata Francuske.
"Ako starosna granica za odlazak u penziju bude 64 ili 65 godina, CFDT će učiniti ono što smo rekli da ćemo uraditi, oduprećemo se ovoj reformi pozivajući radnike da se mobilišu", rekao je šef CFDT-a Loren Berger prošle nedelje.
Komentari 1
Prošli put
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar