Kako prenosi Euraktiv, tako će Francuska postati prva zemlja koja će uključiti pravo na abortus u svoj Ustav, što će poslati snažan signal ženama širom sveta, izjavila je aktivistkinja koja se bavi zastupanjem u planiranju porodice Alban Gajo.
Francuska skupština je krajem novembra usvojila predlog zakona o upisu prava na abortus u Ustav. Očekuje se da će se predlog zakona naći u Senatu 1. februara ove godine.
Gajo kaže da je od suštinskog značaja da pristup abortusu bude sadržan u Ustavu.
"To je važno jer znači da je pravo na abortus priznato kao osnovno pravo", rekla je Gajo.
Osim jake simbolike, upisivanje prava na abortus u Ustavu bi garantovalo pristup abortusu bez obzira na političku većinu na vlasti.
"Ono što je zakonom dozvoljeno može se poništiti drugim zakonom. Moramo ponovo da potvrdimo zaštitu koju želimo da pružimo abortusu", rekla je poslanica Matilda Pano i dodala da unošenje u ustav daje dodatne garancije da se to neće desiti.
Nakon što je Vrhovni sud SAD 24. juna 2022. ukinuo ustavno pravo na abortus, ostavljajući svakoj državi da odluči da li ce zadržati ovo pravo ili ne, poslanici Evropskog parlamenta pozvali su u rezoluciji usvojenoj prošlog jula da se pravo na abortus ugradi u Evropsku povelju o osnovnim pravima. Taj zahtev sada mora da ispita Evropski savet, ali su države članice podeljene po tom pitanju i jednoglasnost se čini malo verovatnom.
Tako je, recimo, abortus na Malti potpuno zabranjen, a žene koje se podvrgnu proceduri ili kupe tablete za abortus rizikuju do tri godine zatvora, dok su u Mađarskoj žene koje žele da abortiraju primorane da slušaju otkucaje srca fetusa pre nego što im se to omogući.
Komentari 1
Da
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar