Matični brojevi građana koji su određeni do dana prestanka važenja Zakona o matičnom broju, neće se brisati iz postojećih evidencija, već će se koristiti za povezivanje i razmenu podataka u onim slučajevima kad se povezivanje podataka neće moći izvršiti korišćenjem ličnog identifikacionog broja, ali ne kao osnovna i stalna identifikaciona oznaka građanina, već kao kontrolni mehanizam, prenosi Index.hr.
Jedinstveni matični broj građanina (JMBG) je u Hrvatskoj uveden 1976. godine, a prilikom uvođenja se građanima dodeljivao po mestu stanovanja, a potom po mestu rođenja.
U JMBG su kodirani datum rođenja, region rođenja, redni broj i pol.
Od 2009. godine uveden je novi identifikacioni broj (OIB), koji menja JMBG, ali su u prelaznom periodu oba broja bila u upotrebi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
mrva
Lepo rečeno i sve do reči tačno.
A botovi rade i ovde, verovatno dobili naredbu da reaguju na #Hrvatska
Trajče
Banderaš
Međutim,srbija se usprotivila refosmama i modernizaciji države (1985) jer se uplašila gubljenja privilegija u Komunističkoj Partiji te se okrenula nacionalizmu,ratovima,ubistvima i pljački kojima su milioni ljudi osiromašeni,a članovi Udbe,Policije,Vojske,političari su se enormno obogatili i oni danas drže srbiju u mraku plašeći se za svoje milijarde i svoju bezbednost te smo mi i dalje u klerofašističkom blatu mržnji sukoba i ratova.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar