Kipar oduzeo "zlatne pasoše" investitorima i njihovim porodicama

Vlada Kipra oduzela je državljanstvo od 222 bogata investitora i članova njihovih porodica, što je u sklopu napora da se popravi reputacija te države.
Kipar oduzeo "zlatne pasoše" investitorima i njihovim porodicama
Foto: Pixabay
Zamenica portparola Vlade Njovi Parisinu rekla je da ta brojka uključuje 63 investitora i 159 njihovih rođaka, uključujući supružnike, decu i roditelje.
Tokom 13-ogodišnjeg trajanja, taj nekada unosan, a sada nefunkcionalan program, više puta je prekršio pravila i davao kiparske pasoše nepodobnim investitorima. Neki su navodno počinili krivična i druga dela, a ipak su postali državljani te sredozemne mediteranske ostrvske države.
Bujica optužbi za korupciju usledila je posle TV izveštaja 2020. godine, snimljenog skrivenom kamerom, koji je pokazao predsednika Parlamenta i moćnog poslanika kako tvrde da bi mogli da zaobiđu pravila da bi dali državljanstvo jednom fiktivnom kineskom investitoru koji je navodno osuđen za prevaru u svojoj zemlji.
 
Kiparska vlada oštro je negirala bilo kakvu korupciju, ali je priznala "greške, rupe u propisu i previde" u načinu vođenja programa. Kada je to odjeknulo među drugim članicama Evropske unije, Vlada je odlučila da obustavi pogram "zlatnih pasoša".
 
Taj pasoški program je doneo više od devet milijardi evra Kipru za opooravak od finansijske krize 2013. godine koja ga je dovela na ivicu bankrota i izazvala zatvaranje tamošnje banke, druge po veličini.
 
Program se pokazao posebno privlačnim stranim investitorima jer im je dobijanje pasoša Kipra omogućilo pristup celoj EU. Na stotine pasoša izdate su bogatim Rusima.
 
Nezavisna komisija koja je istraživala program utvrdila je da je radio "s prazninama i propustima, bez pravnog okvira i skoro bez ikakvih pravila".
 
Ta četvoročlana komisija je saopštila da je više od polovine od 6.779 izdatih pasoša možda nepropisno dodeljeno zavisnim licima investitora ili najvišim rukovodiocima kompanija jer nije bilo zakona koji dozvoljavaju takve slučajeve. Trećina preostalog broja pasoša je dodeljena investitorima koji nisu ispunili sve tražene kriterijume, navodi se u saopštenju.
 
Komisija je preporučila oduzimanje državljanstva u 85 slučajeva u kojima su podnosioci zahteva možda počinili čak i krivična ili druga dela da bi se domogli kiparskog pasoša.
  • Boris

    19.01.2023 17:24
    Prevaranti prevarili prevarante?
  • B

    19.01.2023 07:35
    da li je to prevara
    Trazim investiciju za pasos, dobijem investiciju, otkazem ti pasos.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.