Zahtev da saobraćajna signalizacija u Crnoj Gori bude na ćirilici

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda uputio je preporuku Ministarstvu kapitalnih investicija Crne Gore da se izmeni pravilnik tako da i saobraćajni znakovi mogu da budu na ćirilici.
Zahtev da saobraćajna signalizacija u Crnoj Gori bude na ćirilici
Foto: Pixabay
Navodi se, naime, da je ovoj instituciji podneta pritužba zbog diskriminacije i kršenja ravnopravnosti upotrebe ćiriličnog pisma u obeležavanju toponima na deonici autoputa Smokovac - Mateševo i ističe da nijedan toponim na relaciji od 43 km nije ispisan na ćiriličnom pismu.
Ranije je Srpski nacionalni savet saopštio da su oni podneli pritužbu i istakli da je upotreba ćiriličnog pisma jezički identitet srpskog naroda u Crnoj Gori.
Inače, u Grčkoj i Bugarskoj signalizacija je ispisana grčkim alfabetom i ćirilicom, dok se u Crnoj Gori ćirilica može naći samo u izuzetnim slučajevima.
 
Ombudsman podseća na njihov raniji stav da ćirilično pismo predstavlja deo nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta ne samo srpskog, već i crnogorskog naroda i drugih naroda čiji jezik ima zajedničku lingvističku osnovu, a koji ćirilicu koriste, odnosno mogu koristiti kao jedno od pisama svog jezika.
 
"Dakle, pitanje upotrebe ćiriličnog pisma mora se odvojeno posmatrati od nacionalnog, kulturnog i jezičkog nasleđa i identiteta Srpskog naroda u Crnoj Gori, jer ćirilično pismo predstavlja pismo ne samo jednog naroda u Crnoj Gori, već i drugih naroda koji ćirilično pismo koriste, neguju i doživljavaju ga kulturnim i jezičkim bogatstvom. Zbog svega navedenog, Zaštitnik i u ovom slučaju stoji na stanovištu da se odgovor na pitanje koje pritužba otvara ne može tražiti na terenu propisa o zabrani diskriminacije", navodi se u mišljenju Ombudsmana.
 
Dalje navode da je Monteput u svom izjašnjenju naveo da se natpisi na saobraćajnoj signalizaciji ispisuju na crnogorskom jeziku u skladu sa Pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji kojim je predviđeno da se nazivi na saobraćajnim oznakama ispisuju latiničnim pismom.
 
Zaštitnik ukazuje da je ustavna garancija ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma sadržana u odredbi Ustava Crne Gore, kojom je propisano da su ćirilično i latinično pismo ravnopravni, što podrazumeva da su u Crnoj Gori oba pisma matična i da nijedno od njih nema karakter pomoćnog pisma, te da imaju isti dignitet.
  • bla

    02.02.2023 21:56
    'bla vas ćirilica.
    Volim je, lepše je pismo od latinice, ali zbog 30-godišnjeg ćiriličenja na pamet mi ne pada da je koristim.
  • Gojko

    02.02.2023 21:40
    Latinica je univerzalna.
  • /

    02.02.2023 20:25
    /
    trgovali su kosovo za mk, cg i rs

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Bajden i Tramp zajedno u Beloj kući

Predsednik SAD Džozef Bajden i novoizabrani predsednik Donald Tramp sastali su se danas u Beloj Kući u okviru početka procesa primopredaje vlasti, preneo je CBS.

Kremlj demantovao: Putin i Tramp nisu razgovarali

Kremlj je demantovao da su ruski predsednik Vladimir Putin i novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp razgovarali od njegove pobede na američkim predsedničkim izborima, kako je objavio Vašington post.

Šigera Išiba ponovo izabran za premijera

Japanski parlament ponovo je danas izabrao Šigeru Išibu za premijera i pored toga što je njegova vladajuća koalicija pretrpela najlošiji izborni rezultat poslednjih decenija.