Nemačka udvostručuje broj radnih viza za ljude sa Zapadnog Balkana - na 50.000

Nemačka planira da udvostruči broj radnih viza za ljude sa Zapadnog Balkana, sa sadašnjih 25.000 godišnje na 50.000, obajvio je Dojče vele.
Nemačka udvostručuje broj radnih viza za ljude sa Zapadnog Balkana - na 50.000
Foto: Pixabay
Nemački sindikati upozoravaju da bi strani radnici mogli da budu zloupotrebljeni kao jeftina radna snaga na svoju štetu, ali i na štetu ostalih radnika.
Članica upravnog odbora Saveza nemačkih sindikata (DGB) Evelin Reder upozorila je da su radnici migranti u velikoj meri zavisni od poslodavca za kog rade jer im je za radno mesto vezana dozvola boravka, što kod njih izaziva strah da će biti vraćeni, ako ne budu poslušni. 
Osim toga, radnici migranti često ne govore nemački i nisu informisani o svojim pravima, tako da pristaju na uslove rada koji su lošiji od zakonski propisanih, istakla je Reder.
 
Prema njenim rečima, zapošljavanje inostranih radnika treba dozvoliti samo u preduzećima koja imaju kolektivni ugovor. 
 
Zbog stalnog nedostatka radne snage u zemlji, nemačka vlada planira liberalizaciju zakonodavstva o radnoj migraciji, a deo tog paketa je i tzv. "zapadnobalkansko pravilo" o kojem bi trebalo da raspravlja 1. marta. 
 
Tim pravilom predviđene su dve bitne promene: sa jedne strane bi trebalo da bude ukinuto ograničenje važenja te mere do kraja 2023, odnosno ubuduće bi to trebalo da postane trajno pravilo. Sa druge strane, predviđa se udvostručenje kvote za radne migrante sa Zapadnog Balkana - sa sadašnjih 25.000 godišnje na 50.000.
 
"Zapadnobalkansko pravilo" je uvedeno nakon velikog izbegličkog talasa 2015. i 2016. godine, a cilj je bio rešavanje dva problema: sprečavanje nekontrolisanog dolaska tražilaca azila i ublažavanje manjka radne snage.
 
Tih godina je u Nemačku stiglo više od milion izbeglica, pre svega iz Sirije, ali i veliki broj ljudi sa područja Zapadnog Balkana - iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije.
 
Dok su sirijske ratne izbeglice po pravilu brzo dobijale azil, samo oko pet odsto migranata sa Zapadnog Balkana dobilo je azil.
 
Tri četvrtine radnika u Nemačkoj sa Zapadnog Balkana radi na gradilištima, u ugostiteljstvu i pruža negu starijim i bolesnim osobama.
  • Lažno

    21.04.2023 12:48
    Aj realno
    Nemci se iživljavaju na kandidatima iz Srbije, a nemaju svojih radnika. I pričam o IT!? Pa ćao, Nemci, evo me u još jačoj državi, pa vi vidite ko je na gubitku :)
  • jel

    06.02.2023 13:35
    primaju
    zgubidane hehe!
  • xqt

    05.02.2023 19:40
    Zakon spojenih sudova
    Filipinci, Indusi i drugi u Srbiju, a Srbi u Nemačku.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.