VIDEO: Zemljotres u Turskoj nagnuo zgradu, ispostavilo se da nema temelje

Iz Kahramanmaraša koji je gotovo sravnjen sa zemljom nakon razornih zemljotresa, stižu neverovatne slike koje pokazuju aljkavost i nemar građevinara u istočnoj regiji ove zemlje.
Na video snimku koji je objavio turski medij "Sabah" mogu se čuti dvojica muškaraca kako u neverici pokazuju na zgradu koja je nagnuta unazad jer nema temelj. Reč je o stambenoj zgradi od pet spratova koja, iako nije srušena, više nije upotrebljiva za stanovanje.
Na snimku koji traje otprilike 40 sekundi čuju se muškarci koji komentarišu da zgrada nema nijednu pukotinu, kao ni razbijen prozor.
"Ne mogu da verujem, pogledajte ovo", kaže jedan od njih dok kamera prikazuje da je zgrada u suštini izgrađena na tlu bez potrebnih stubova i temelja.
 
 
Sagovornici "Sabaha" ističu da se radi o metodi gradnje po imenu "generalna podna obloga" koja je, međutim, urađena toliko površno da je dovela do toga da se tlo pretvori u tečnost i dovede do ovog zastrašujućeg efekta.
 
Prema rečima inženjera, ovaj snimak pokazuje potrebu za geotehničkim studijama, koje se obično sprovode samo kada su visoke zgrade u pitanju.
 
Izvođači radova dobijali samo novčane kazne
 
Prema istrazi BBC-ja, vlada u Turskoj često "amnestira" građevinske kompanije, dok su zakonska izuzeća bazirana samo na obavezi plaćanja kazni za zgrade koje su izgrađene, a da prethodno nisu bili usvojeni potrebni bezbednosni propisi i sertifikati.
 
To su, kako ističe BBC, propisi i zakoni koji su prvi put doneti šezdesetih godina prošlog veka, a najnoviji zakon usvojen je 2018. godine. Prema rečima Pelina Pinara Giritliogla, šefa tehničke komore u Istanbulu, skoro 75.000 zgrada pogođenih zemljotresom u deset provincija Turske dobilo je takve amnestije.
 
Izveštaj Ministarstva za životnu sredinu i infrastrukturu iz 2018. godine otkriva da je 50 odsto zgrada u Turskoj - što je stopa koja odgovara 13.000.000 zgrada - izgrađena kršenjem propisa.
Istraživački tim BBC-ja identifikovao je i istražio situaciju u tri zgrade u Malatiji, Antiohiji i Aleksandreti. Izgradnja stanova završena je tek prošle godine, a građevinske fime su "reklamirale" da se grade "po najnovijim antiseizmičkim propisima" i "sa najboljim materijalima".
 
Revidiranim propisima koji su na snazi od 2018. godie, predviđene su posebne konstrukcije, uključujući armirani beton sa čeličnim šipkama u područjima sa jakom seizmičkom aktivnošću. Stubovi i grede svake zgrade moraju biti raspoređeni na takav način da mogu apsorbovati vibracije zemljotresa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jovan

    13.02.2023 13:18
    Nije to loše,
    kamo sreće da su i sve ostale bile takve, nisu oštećene i niko nije nastradao.
    Sad samo da ih usprave...:-)
  • Gastrabajter DE

    13.02.2023 09:42
    Zamislite sad
    sve one zgradurine pored Save u Beogradu na vodi sa stanovima od 5000 eura kvadrat nakon manjeg zemljostresa gde i dan danas pumpe ispumpavaju podzemne vode ispod Save 24 sata dnevno 365 dana u godini i ne smeju prestati sa radom ni 2 sata.




  • ima

    12.02.2023 23:52
    tzv
    plivajući temelj ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.