Više od 41.000 stradalih u Turskoj i Siriji, spasioci iz Srbije rekli da ostaju koliko god treba

Broj žrtava katastrofe u Turskoj i Siriji porastao je na više od 41.000, gradovi u obe zemlje su razoreni, a mnogi preživeli nemaju sklonište na izuzetno niskim temperaturama.
Više od 41.000 stradalih u Turskoj i Siriji, spasioci iz Srbije rekli da ostaju koliko god treba
Foto: Beta/AP
Gotovo 100.000 ljudi je povređeno. Zemljotresom je pogođeno 13 miliona ljudi, od toga oko sedam miliona dece. U potrazi i spasavanju učestvuje 235.000 ljudi.
Spasilačke ekipe i dalje pronalaze i izvlače žive posle zemljotresa u Turskoj i Siriji. Blizu 20.000 preživelih je na bolničkom lečenju. U deset turskih pokrajina, uporedo sa spasilačkim naporima, ruše se zgrade i čiste ruševine.
Zvaničnici Ujedinjenih nacija veruju da se faza spasavanja privodi kraju, a da su u fokusu smeštaj, hrana i obrazovanje za preživele.
 
U Siriji spasilačka organizacija "Beli šlemovi" i dalje proverava ruševine, kažu da više nema znakova života i najavljuju kraj potrage na severozapadu zemlje.
 
Srpski spasioci će ostati u Turskoj koliko god je potrebno, saopštio je MUP. Trenutno su u gradu Hataju.
 
"Osim nastavka pretrage terena za nestalim osobama, timovi Cektora za vanredne situacije, rade na proceni građevina, izdržljivosti građevina i mogućnosti da se one uruše. Isto tako radi se na proceni potreba lokalnog stanovništva, a tiču se hrane, smeštaja, agregata, i sličnih potrepština koje su im potrebne da bi nastavili život u ovako teškim uslovima", rekao je Davor Vidović, vođa spasilačkog tima iz Srbije.
 
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan priznao je da su postojali problemi u početnom odgovoru na zemljotres jačine 7,8 stepeni koji je pogodio Tursku i Siriju 6. februara, ali je tvrdi da je situacija sada pod kontrolom.
 
"Suočavamo se sa jednom od najvećih prirodnih katastrofa, ne samo u našoj zemlji već i u istoriji čovečanstva", rekao je Erdogan.
 
Erdogan je rekao je da je potrebno uvesti stroža pravila u izgradnji objekata. Rekao je i da su "srušene zgrade podsetile vladu na potrebu za strožim pravilima u izgradnji".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sm

    15.02.2023 10:12
    Za hm
    Nas spašava činjenica da nismo trusno područje kao stradali deo Turske. Ostalo sve kao kod "braće" Turaka+zgrade kartonjerke u poslednjih 20tak godina. Možda ovaj nas i ludji od njihovog.Jedino njihov za 10 godina duže jaše i ima brkove...
  • Hm

    15.02.2023 08:25
    Hm Sm
    Kakve su naše gradjevine? Ovde nema korupcije? Jedino verujem zgradama za vreme vladavine Tita.
  • Sm

    15.02.2023 07:21
    Korupcija, high level
    Pravila imate i dobra su. A imate i korupciju. Turci pamet u glavu sada u maju za koga da glasate..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Konačno: Počeo prekid vatre u Gazi

Prekid vatre u Gazi, dogovoren između Izraela i Hamasa, stupio je na snagu danas u 11.15 časova po lokalnom vremenu, saopšteno je iz kancelarije izraelskog premijera.