Putin poništio važan dekret iz 2012. koji se tiče Moldavije i Pridnjestrovlja

Vladimir Putin opozvao je dekret iz 2012. koji je delimično podržavao suverenitet Moldavije u rešavanju budućnosti Pridnjestrovlja, regiona koji se graniči s Ukrajinom.
Putin poništio važan dekret iz 2012. koji se tiče Moldavije i Pridnjestrovlja
Foto: Beta/AP
U tom regionu je Rusija stacionirala trupe.
Dekret, koji je juče opozvan, oličenje je ruske spoljne politike pre 11 godina koja je podrazumevala bliže odnose Moskve s Evropskom unijom i SAD, prenosi Rojters.
U naredbi kojom se poništava dokument iz 2012. objavljenoj na sajtu Kremlja, navodi se da je odluka doneta kako bi se "obezbedili nacionalni interesi Rusije u vezi s dubokim promenama koje se događaju u međunarodnim odnosima".
 
Moldavski predsednik zajedničke kontrolne komisije u bezbednosnoj zoni oko Pridnjestrovlja Aleksandru Flenčea rekao je da otkazivanje ne znači da Putin napušta pojam moldavskog suvereniteta.
 
"Ukaz je politički dokument koji sprovodi koncept spoljne politike Rusije. Moldavija i Rusija imaju osnovni politički sporazum koji predviđa uzajamno poštovanje teritorijalnog integriteta naših zemalja", rekao je Flenčea za Publika-TV.
 
Kremlj je saopštio da su odnosi Rusije sa Moldavijom, čije je rukovodsto obećalo da će nastaviti sa nastojanjima da se pridruži EU, veoma napeti i optužio ovu zemlju da sprovodi antirusku politiku.
 
Ministarstvo spoljnih poslova Moldavije saopštilo je da će "pažljivo proučiti" dokument.
 
Smeštena između Rumunije i Ukrajine, Moldaviju, jednu od najsiromašnijih država u Evropi, od 2020. predvodi predsednica Maja Sandu uz snažnu podršku SAD i Evropske unije, prenosi Rojters.
 
Američki predsednik Džozef Biden sastao se sa njom juče u Poljskoj i potvrdio svoju dalju podršku.
 
Dekretom iz 2012. Rusija se obavezala na traženje načina za rešavanje separatističkog pitanja "na temelju poštovanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i neutralnog statusa Republike Moldavije u određivanju posebnog statusa Pridnjestrovlja".
Ovaj region proglasio je nezavisnost 1990. godine, godinu dana pre raspada Sovjetskog Saveza, zbog straha da će se Moldavija ujediniti s Rumunijom, čiji jezik i kulturu uglavnom deli.
 
Nakon kratkog rata Moldavije sa separatistima 1992, nije bilo nasilja u proteklih 30 godina, s ruskim "mirovnim snagama" koje su još uvek raspoređene na maloj teritoriji, koji nema međunarodno priznanje, navodi Rojters.
  • Skoro kao strateg

    22.02.2023 11:23
    Putin živ ne može izgubiti rat u Ukrajini.
    Bajden je juče izjavio da Rusija neće pobediti.
  • @Bravo

    22.02.2023 11:18
    @Bravo kad pogledaš kartu sveta u celini videćeš da je Evropa baš malena, cela (bez Ruskog dela Evrope) je po površini veličine Kazahstana. I ti u toj malenoj Evropi kažeš da je Srbija opkoljena ? Pa te razdaljine od 300-400 km su ništa za obične raketne bacače stare 60 god, kamo li nešto savremeno. A kad pogledaš kartu Evrope, ako je Srbija ili RS opkoljeni, onda je i malena Bugarska i Rumunija isto opkoljeni, jer sa ove strane im je Srbija i RS sa izlazom na more preko Neuma, a sa one strane im je sada Rusija. Pogledaj položaj Krima ili Pridnestrovlje ili ćošak od Hersona, pa to je sa druge strane Bugarske i Rumunije koje su male države, a Bugarska je prorusko stanovništvo veće čak nego u Srbiji. Pogledaj kartu Evrope sada i videćeš da su Herson i Krim sad praktično bliže Srbiji, nego teritorija Nemačke. Tako da u Evropi ništa nije daleko i ništa ne može biti opkoljeno , a međunarodni koridor Dunav niko ne može da spreči trgovinu bez UN sankcija, jer na to nema prava.
  • Milan

    22.02.2023 10:20
    @Uh
    Jesu. Prve su došle i zauzele aerodrom Slatina kod Prištine.
    Ruske snage iz Bosne, SFOR...
    Bili. dole do 2003, jada je 650 vojnika otišlo. E to je sad pitanje za našu stranu, zašto su otišli...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci danas biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.