Potvrđeno: U Iranu proizvodili čestice obogaćenog uranijuma skoro za proizvodnju atomske bombe

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) je potvrdila da je u Iranu našla čestice uranijuma obogaćenog 83,7 odsto, nadomak 90 odsto potrebnih za proizvodnju atomske bombe.
Potvrđeno: U Iranu proizvodili čestice obogaćenog uranijuma skoro za proizvodnju atomske bombe
Foto: Pixabay

Čestice su otkrivene posle prikupljanja uzoraka u januaru u podzemnoj fabrici Fordo, navela je IAEA – agencija UN, čime su potvrđene ranije informacije iz diplomatskih izvora.

IAEA je tražila "objašnjenja" i "razgovori su još u toku" kako bi se utvrdilo poreklo tih čestica, piše u izveštaju koji će sledeće nedelje biti predstavljen na Savetu guvernera IAEA u Beču.

Iran koji negira da želi da proizvede atomsko oružje, u pismu IAEA je prijavio "nenamerne promene" tokom procesa obogaćivanja uranijuma, tvrdeći da "nije pokušao da obogati uranijum više od 60 odsto".
 
"Prisustvo čestica iznad 60 odsto ne znači da postoji obogaćivanje (uranijuma) na više od 60 odsto", rekao je portparol Iranske organizacije za nuklearnu energiju Behruz Kamalvandi.
 
Međutim, taj nivo obogaćenja je mnogo veći od dopuštenog prekoračenja od 3,67 odsto preko 60 procenata, utvrđenog nuklearnim sporazumom 2015. godine o ograničavanju atomskih aktivnosti Irana u zamenu za ukidanje međunarodnih sankcija.
 
Pregovori Teherana i velikih sila o oživljavanju tog sporazuma su počeli aprila 2021. u Beču, ali su prekinuti avgusta 2022. zbog tenzija među stranama.
 
Bivši predsednik SAD Donald Tramp povukao je 2018. godine SAD iz sporazuma Irana i pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN i Nemačke – u ime EU, i uveo sankcije Iranu, dok je Iran zauzvrat počeo da zanemaruje svoje obaveze iz tog sporazuma.
 
Ukupne zalihe obogaćenog uranijuma u Iranu su prema proceni IAEA 12. februara iznosile 3.760,8 kilograma (a u oktobru 3.673,7 kilograma), što je preko 18 puta više od granice koja je odobrena sporazumom. Povrh toga, Iran se obogaćuje na visokim nivoima, daleko od granice postavljene na 3,67 odsto: tako ima 434,7 kilograma uranijuma obogaćenog na 20 odsto (prema 386,4 kilograma ranije) i 87,5 kilograma obogaćenog na 60 odsto (dok je raije imao 62,3 kilograma).
  • @Lalos

    01.03.2023 13:40
    Da, Iran je problematican, dok Indija, Pakistan i Turska bas ulivaju poverenje, sigurnost i smirenost
  • Laloš

    01.03.2023 09:36
    @Mika
    Nisu. IAEA je nezavisna agencija sastavljena od nuklearnih fizičara iz celog sveta a sedište joj je u Švajcarskoj. Oni su među prvima svetu otkrili šta se desilo u Černobilju i još mnogo toga. Zato treba žmarci niz leđa da te prođu,kao što su i mene, na ovu vest jer ako Iranci napakuju rakete nuklearnim glavama svetu se ne piše dobro.
  • Mika

    01.03.2023 08:50
    Da nisu oni isti naucnici sto su trazili obogaceni uranijum u Iraku?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Muškarac ubio partnerku u Severnoj Makedoniji

Dvadesetpetogodišnji muškarac ubio je dvadesetdevetogodišnju ženu u Štipu u blizini gradskog parka, nakon čega se prijavio policiji, preneli su danas mediji u Severnoj Makedoniji.