I Australija zabranjuje Tiktok na službenim uređajima

Australija će ove nedelje, po uzoru na neke druge zemlje, objaviti zabranu korišćenja Tiktoka na mobilnim vladinih zvaničnika zbog zabrinutosti za sigurnosne interese.
I Australija zabranjuje Tiktok na službenim uređajima
Foto: Pixabay
Kako javlja dnevni list "The Australian", premijer Entoni Olbaniz je nakon izjašnjavanja ministarstva unutrašnjih poslova pristao na zabranu Tiktoka na službenim vladinim uređajima.
Istu odluku donele su vlasti države Viktorije, dodaje list. 
Do sada su korišćenje Tiktoka na uređajima državnih zvaničnika i službenika zabranili SAD, Velika Britanija, Novi Zeland, Kanada, Belgija i Evropska komisija. U zadnje vreme su zapadne zemlje sve više zabrinute oko toga da Tiktok, u vlasništvu kineske kompanije "Bytedance", ugrožava sigurnosne interese i privatnost svojih korisnika sa zapada i šalje podatke vlastima Kine.
 
Krajem februara Bela kuća naredila je svim federalnim agencijama i drugim državnim telima da u roku od 30 dana obrišu Tiktok sa svih službenih uređaja. Neke institucije, poput ministarstva odbrane i same Bele kuće, to su učinile još 2020.
 
Glavni direktor Tiktoka za Australiju Li Hanter je rekao da je kompanija razočarana jer je za zabranu saznala od medija, "uprkos naporima da s vladom na konstruktivan način priđu tom pitanju".
 
"Ističemo da nema nikakvih dokaza koji bi ukazali da Tiktok na bilo koji način predstavlja sigurnosni rizik za Australijance pa se prema nama ne bi smelo postupati drugačije nego prema ostalim društvenim platformama", rekao je Hanter.
 
U SAD-u se govorilo i o potpunoj zabrani Tiktoka, ali američki republikanski senator Rand Pol je prošle nedelje blokirao pokušaj ubrzane zabrane popularne kineske aplikacije, koju koristi više od 150 miliona Amerikanaca. On je izrazio zabrinutost za slobodu govora i zbog neujednačenog tretmana društvenih medija.
 
"Želimo li zaista da oponašamo kineske zabrane govora? Bićemo poput Kine i zabraniti govor kog se bojimo? Svaka optužba za prikupljanje podataka koja se pripisuje Tiktoku takođe se može pripisati domaćim velikim tehnološkim kompanijama", rekao je Pol u Senatu.
Mali, ali rastući broj demokrata i republikanaca, izrazio je zabrinutost, navodeći slobodu govora i druga pitanja. Usprotivili su se i zakonu o regulaciji Tiktoka jer smatraju da je preopširan. 
 
SAD i države EU ne vide problem u korišćenju Fejsbuka i drugih društvenih mreža za prikupljanje podataka o vlastitom stanovništvu.
  • Branko

    04.04.2023 14:05
    Pa normalno, oni samo gledaju sta radi Veliki brat i odmah slede, cak se svesrdno trude da budu i "veci Katolici od Pape", bez oklevanja i bez razmisljanja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci danas biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.