
Sadamov lik nekada na sve strane u Iraku, sada ga nigde nema
Od brojnih priča o svom životu berberina u Iraku, Kajs al Šara najviše voli da priča o 9. aprilu 2003, kada je gledao kako Iračani i američki marinci ruše statuu Sadama Huseina ispred njegovog salona.

Foto: Beta/AP
Statua iračkog diktatora koji pruža desnu ruku, visoka 12 metara, bila je postavljena samo godinu dana ranije, da bi se proslavio njegov 65. rođendan.
Rušenje tog spomenika bilo je simbolični trenutak invazije koju su predvodile SAD; TV prenos kada su marinci vezivali statuu za vozilo da bi je srušili, pretvorio ju je u simbol kraja četvrt veka Sadamove vladavine. Ali u stvari, statua na Trgu Firdos je bila delić ogromnog broja spomenika i palata koje je Sadam podigao da bi pokazao svoju moć.
Sve njegove statue i slike su odavno nestale. Mnoge njegove palate i zgrade su dobile nove namene u novom Iraku.
Ali, veliki deo nade koja je došla uz brisanje Sadamovog represivnog vizuelnog prisustva je takođe nestala, spaljena prvo godinama brutalnog nasilja, a potom uništena razorenom privredom i divljačkom korupcijom nove političke elite frakcija zasnovanih na sektama.
Trg Firdos je renoviran i postao je mali park, finansiran od strane privatnih banki. Na zgradi koja se diže iznad trga je veliki mural iranskog generala Kasema Sulejmanija ubijenog u napadu dronom SAD 2020, i imama Huseina, unuka proroka Muhameda. Takve šiitske slike se šire Bagdadom zbog dominacije šiitskih partija koje na vlasti podržava Iran.
Al-Šara je rekao da, iako mu ne nedostaje Sadamova vladavina, nedostaje mu "vladavina zakona".
"Porodice su previše uplašene da dolaze u park jer su tamo dileri droge", rekao je on o trgu.
Nije poznato šta se dogodilo s tom statuom Sadama, ali su lovci na suvenire odnosili delove.
Grupa mladih američkih marinaca iz Jute je 2003. rekla da je statui odsekla desnu ruku i nameravala da je proda na eBay-u. Ali nestala je iz njihovog tereta dok su pokušavali da ga prokrijumčare za SAD.
Nemački trgovac antikvitetima rekao je 2016. godine da je kupio levu nogu statue Huseina, a zatim je preprodao na e-Bay-u za više od 100.000 dolara.
Britanski novinar Najdžel Eli pisao je 2017. knjigu o komadu levog dela zadnjice statue Sadama koji je otkinuo sa statue. Pokušao je da ga proda na aukciji u dobrotvorne svrhe, ali nije dobio dovoljno visoku ponudu.
Sadamova politika ispunjavanja Bagdada i drugih gradova palatama i statuama i svojim portretima "stvorila je sliku božanskog vođe", rekao je za AP viši naučni saradnik Čatam hausa Renad Mansur. Sadam je "trebalo da projektuje moć na različite načine da bi podsetio ljude ko je bio glavni".
Neki od Sadamovih spomenika su ostali, uglavnom zato što su imali nacionalističko značenje koje je prevazilazilo njega. Na primer, još se iznad reke Tigar nadvija "Luk pobede" od dve džinovske ruke koje drže ukrštene saablje, i dve velike tirkizne polukupole koje se nazivaju Spomenik al-Šahidu i Spomenik mučenicima. Otvoreni su 1983. i 1989. u znak sećanja na poginule u ratu Iraka i Irana 1980-ih.
Palatu Al-Fau sagradio je Sadam 1990-ih na ostrvu usred veštačkog jezera kako bi obeležio ponovno zauzimanje istoimenog poluostrva tokom rata. Prvi put je posle 2003. godine korišćena kao vojni štab američke koalicije pod nazivom "Camp Victory". Kasnije je pretvorena u Američki univerzitet u Bagdadu, zahvaljujući finansiranju uticajnog iračkog biznismena Sadija Saihuda.
Sadamovo prisustvo još je u kampusu: Njegovi inicijali su urezani na zidovima i plafonima. Veštačko jezero je i dalje puno džinovskih šarana koje je doneo Sadam.
Ali sve što je direktno odražavalo Sadama je izbrisano.
Dan pošto je srušena statua s Trga Firdos, Kurdi su srušili Sadamovu statuu u severnom gradu Kirkuku. Gađali su je cipelama u lice i slavili pad čoveka koji je brutalno gušio njihovo stanovništvo, uključujući opasnu kampanju 1980-ih koju je organizacija "Human Rights Watch nazvala genocidom. Ta i druge statue zamenjene su slikama kurdskih lidera, posebno Masuda Barzanija, koji je vodio tu kurdsku autonomnu oblast na severu od 2005. do 2017. godine.
U Bagdadu, najveća šiitska četvrt dugo se zvala "Sadam Siti". Sadam, koji je brutalno uništio svako neslaganje među iračkim šiitima, namerno je postavio džinovski, živopisni mural sa svojom slikomu glavnom delu tog okruga.
U junu 2003. šiiti su se okupili na ceremoniji kojom je okrug promeni naziv u "Sadr Siti", po porodici istaknutih šiitskih sveštenika. Otkriven je zamenski mural koji prikazuje Mohameda-Bakira al-Sadra i Mohammed-Sadik al-Sadra dvojicu sveštenika ubijenih pod Sadamovim režimom zbog protivljenja njegovoj vladavini.
Oni su rođaci Muktade al-Sadra, vatrenog sveštenika čija se milicija borila protiv okupacije SAD posle Sadamovog pada. Danas je on jedan od najmoćnijih iračkih frakcijskih lidera, koji se suprotstavlja rivalskim šiitskim partijama koje podržava Iran i koje dominiraju na pozicijama u vladi. "Sadr Siti", dom miliona uglavnom osiromašenih šiita, njegovo je glavno uporište.
"Reči ne mogu opisati kako sam se osećao u tom trenutku. Bilo je to kao da sam prešao iz tame na svetlost", rekao je Talal Musa o ceremoniji preimenovanja, kojoj je prisustvovao kao tinejdžer. Sada 37-godišnji i izvođač radova u državnoj agenciji za električnu energiju, on je video kako nestaju tadašnja očekivanja bolje budućnosti.
"Sada, nažalost, imamo ovu korumpiranu huntu koja kontroliše zemlju poslednjih 20 godina", rekao je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Telo devojke nestale prošle godine u Rimu pronađeno u koferu
02.04.2025.•
0
Telo Ilarije Sula, 22-godišnje devojke koja je nestala 25. marta prošle godine u Rimu, pronađeno je u šumovitoj oblasti na dnu litice u blizini opštine Poli, u velikom koferu.
Sutkinja koja je osudila La Pen dobila policijsku zaštitu zbog pretnji
02.04.2025.•
4
Policijske patrole su postavljene ispred kuće Benedikt de Pertui, sutkinje koja je lMarin Le Pen izrekla kaznu od četiri godine zatvora i zabranu kandidovanja na javnoj funkciji narednih pet godina.
Cela Sirija ostala bez struje
02.04.2025.•
0
Cela Sirija sinoć je ostala bez struje zbog kvarova na nekoliko mesta u mreži, rekao je portparol Ministarstva energetike.
Gruzijski parlament usvojio zakon o stranim agentima
01.04.2025.•
2
Parlament Gruzije usvojio je zakon o stranim agentima, sličan američkom Zakonu o registraciji stranih agenata (FARA).
Savezne države tužile Trampovu administraciju
01.04.2025.•
0
Koalicija državnih tužilaca podigla je danas tužbu protiv Trampove administracije u ime 23 američke savezne države.
Meksička vlada osniva specijalnu jedinicu za borbu protiv narko kartela
01.04.2025.•
1
Ministarstvo bezbednosti Meksika osniva jedinicu za specijalne operacije koja bi se borila protiv narko kartela.
Ostrva Paros i Mikonos paralisana zbog nevremena
01.04.2025.•
0
Na grčkim ostvrima Paros i Mikonos život je danas poremećen zbog poplava usled jake oluje, sav saobraćaj je obustavljen, a škole i ustanove su zatvorene.
Finska zatvorila poslednju elektranu na ugalj
01.04.2025.•
0
Finska energetska kompanija Helen saopštila je da je zatvorila poslednju aktivnu elektranu na ugalj u zemlji, čime je započeo "kraj ere uglja" za ovu nordijsku zemlju.
Dodik se sastao sa Putinom
01.04.2025.•
3
Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik sastao se danas u Moskvi sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Moskva: Ne možemo da prihvatimo predloge SAD za prekid vatre u Ukrajini
01.04.2025.•
4
Rusija ne može da prihvati predloge SAD u sadašnjem formatu za okončanje rata u Ukrajini jer se ti predlozi ne odnose na probleme za koje Moskva smatra da su izazvali sukob.
Mjanmar proglasio nedelju dana žalosti zbog više od 2.000 stradalih u zemljotresu
01.04.2025.•
1
Vladajuća vojna hunta Mjanmara proglasila je nedelju dana žalosti zbog zemljotresa koji je pogodio region, a u kom je poginulo više od 2.000 ljudi, nestalo skoro 300 i povređeno skoro 4.000.
VIDEO Dodik ispred spomenika Neznanom junaku: "Stigao sam u Moskvu"
01.04.2025.•
21
"Stigao sam u Moskvu", izjavio je sinoć predsednik Republike Srpske Milorad Dodik na početku videa snimljenog ispred spomenika Neznanom junaku u glavnom gradu Rusije.
Dankinje će vojsku služiti već od naredne godine
01.04.2025.•
5
Posle Norveške i Švedske, Danska je treća nordijska zemlja koja uvodi obavezni vojni rok za žene, a razlog je pre svega bezbednosna situacija posle napada Rusije na Ukrajinu.
Iz EU proterano gotovo 30.000 stranaca za svega tri meseca
31.03.2025.•
7
U četvrtom kvartalu 2024. godine, 124.935 osoba bez državljanstva neke zemlje Evropske unije je dobilo naređenje da napusti Uniju, a u skladu sa tim nalogom u treće zemlje je deportovano 28.630 ljudi.
Vanredna situacija u Banjaluci zbog klizišta
31.03.2025.•
2
Na teritoriji Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog odrona i klizišta do čije je pojave došlo nakon obilnih padavina u proteklih nekoliko dana.
Marin Le Pen proglašena krivom za proneveru i nepodobnom za obavljanje javne funkcije
31.03.2025.•
20
Liderka francuske ekstremne desnice Marin Le Pen proglašena je krivom i nepodobnom za obavljanje javne funkcije, a presuda odmah stupa na snagu, saopštio je danas sud u Parizu.
Najmanje 1.700 ljudi stradalo u zemljotresu u Mjanmaru, u toku potraga za preživelima
31.03.2025.•
0
Tri dana nakon snažnog zemljotresa koji je pogodio Mjanmar zvaničnici procenjuju da je poginulo najmanje 1.700 ljudi.
Slovenija će zabraniti supermarketima da bacaju hranu
31.03.2025.•
16
Slovenija će postati druga evropska zemlja koja će zabraniti bacanje hrane trgovačkim lancima.
Novi premijer: SAD se neće domoći Grenlanda
31.03.2025.•
0
SAD se neće domoći Grenlanda koji će sam odlučivati o sopstvenoj budućnosti, uzvratio je Donaldu Trampu novi premijer te autonomne danske teritorije Jens-Frederik Nilsen.
Tramp preti bombardovanjem Irana ako propadnu pregovori o nuklearnom sporazumu
30.03.2025.•
9
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da će doći do "bombardovanja" Irana ako ne uspeju pregovori o iranskom nuklearnom sporazumu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar