Koliko su lekari plaćeni u pojedinim evropskim zemljama?

Zdravstveno osoblje, a posebno lekari, neprekidno su radili tokom pandemije koronavirusa. Mnogi nisu odlazili kući danima ili sedmicama, a mnogi su izgubili živote pomažući drugima.
Koliko su lekari plaćeni u pojedinim evropskim zemljama?
Foto: Pixabay
Postali su heroji, a javnost je pokazala da ceni njihov rad i predanost.
Međutim, zdravstveno osoblje ostaje uglavnom nezadovoljno svojim platama i uslovima rada. Ovo uključuje i specijaliste i doktore opšte prakse.
Euronews sproveo je istraživanje o tome koliko je plaćeno osoblje zaposleno u zdravstvenom sektoru u zemljama širom Evrope, prenosi Klix.
 
Doktori su tokom 2022. godine marširali u znak protesta, upozoravali na mogućnost štrajkova ili su štrajkovali u evropskim zemljama kao što su Francuska, Nemačka, Španija, Portugal, Grčka i Turska. Tražili su povećanje plata, ali su se žalili i na nedostatak osoblja u njihovim bolnicama.
 
U Engleskoj, desetine hiljada mlađih doktora započelo je u ponedeljak 96-časovno odsustvo zbog plata i radnih uslova. To će biti najduža pojedinačna akcija mlađih doktora ikada u zemlji i nakon još jednog trodnevnog odsustva u martu i niza istorijskih štrajkova medicinskih sestara u decembru i ponovo ranije ove godine, piše Euronews.
 
Britansko medicinsko udruženje (BMA) saopštilo je da novokvalifikovani doktori zarađuju samo 14,09 funti na sat (15,95 evra), manje od šankera u lancu kafića Pret-a-manger (koji plaća 14,10 funti ili 15,96 evra), dodajući da su mlađim lekarima od 2008. realno smanjene plate za 26 odsto.
 
U većini evropskih zemalja godišnje bruto plate lekara porasle su u realnom iznosu između 2010. i 2020. godine, prema podacima koje je objavio OECD. Plate u realnom iznosu su vrednosti koje uzimaju u obzir inflaciju.
 
Međutim, plate su u nekim zemljama realno pale u poslednjoj deceniji.
 
Skup podataka OECD-a uključuje informacije za 25 evropskih zemalja, a plate lekara uveliko variraju.
 
U 2020. ili najbližoj godini sa dostupnim podacima, godišnje bruto plate specijalista kretale su se od 20.200 evra u Poljskoj do 258.552 evra u Luksemburgu (podaci iz 2015. godine).
 
Drugim rečima, razlika između doktora koji plaćaju najviše i najmanje je više nego desetostruka.
 
Pored Luksemburga, postoje još četiri zemlje u kojima su specijalisti plaćeni više od 150.000 evra u 2020. To su Irska (172.882 evra), Holandija (160.869 evra), Danska (156.061 evra) i Island (155.276 evra), Nemačka (146.200 evra) i Velika Britanija (136.375 evra).
 
Specijalisti zarađuju manje od 50.000 evra u mnogim zemljama EU.
 
Plate su bile znatno niže od 100.000 evra u Francuskoj, Italiji i Španiji.
 
Postoji nekoliko drugih zemalja u EU, uključujući Portugal i Grčku, gde stručnjaci zarađuju manje od 50.000 evra.
 
Sve ove brojke odražavaju godišnju bruto naknadu za plaćene stručnjake.
 
Lekari opšte prakse su manje plaćeni od specijalista.
Na primer, specijalisti zarađuju 85 odsto više u Velikoj Britaniji, gde je prosečna godišnja bruto plata za lekare opšte prakse bila 73.408 evra, dok su specijalisti u proseku primali 136.375 evra.
 
U nekim zemljama, poput Portugala, Slovenije i Velike Britanije, plate i specijalista i lekara opšte prakse su realno smanjene između 2010. i 2020. godine.
 
U Velikoj Britaniji pad je bio 1,2 odsto za specijaliste i 0,8 odsto za lekare opšte prakse.
 
Međutim, razlike su se neznatno smanjile u nekim zemljama kao što su Austrija, Belgija i Holandija, gde su prihodi lekara opšte prakse rasli više od prihoda specijalista.
  • Koviljka

    14.04.2023 08:05
    Koliko su lekari plaćeni u poj
    I opet, ista priča! To su bruto primanja lekara! Neto primanja su mnogo manja kada se odbije porez. Sve u zavisnosti kojoj poreznoj grupi pripadate. Samci, ne oženjeni, ne udate, primaju preko 40% manje plate! Potpuna ne obavešteno. Bruto je jedno a neto plata, nešto sasvim drugo!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.

Pristalice opozicije ponovo na ulicama Tbilisija

Demonstranti su danas postavili šatore u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, uz obećanje da se neće skloniti do novih parlamentarnih izbora, preneo je Gruzijski servis Radija slobodna Evropa.