Isplivala nova poverljiva dokumenta: SAD veći deo informacija o kineskim balonima sakrila

Obaveštajna služba zna za najmanje četiri incidenta koji uključuju kineske balone u vazdušnom prostoru Sjedinjenih Američkih Država, otkriva Vašington post.
Isplivala nova poverljiva dokumenta: SAD veći deo informacija o kineskim balonima sakrila
Foto: Pixabay
Ovaj list je otkrio nova poverljiva dokumenta prikupljena u aferi "Discord leaks", prenosi Jutarnji list.
 
Reč je o desetak visoko poverljivih dokumenata, namenjenih samo visokim vojnim i obaveštajnim rukovodiocima.

Dokument koji je procurio, a izradila ga je Nacionalna geoprostorno-obaveštajna agencija (NGA) – datiran je od 15. februara do 10 dana nakon što je vazduhoplovstvo oborilo balon pod nazivom "Killeen-23" koji je bio opremljen mnoštvom senzora i antena dok je leteo iznad vojne baze u Montani, gde je uskladišteno 150 interkontinentalnih balističkih projektila naoružanih nuklearnim bojevim glavama – sadrži najdetaljniju vladinu procenu do sada.

Iz gomile dokumenata koji su navodno procurili na mreži u Discord sobi za ćaskanje Džeka Teišeire, mladog pripadnika vazdušne nacionalne garde Masačusetsa, izgleda da iako znaju za kineske balone, obaveštajni zvaničnici još uvek ne znaju pravu sposobnost Kilina.
 
Još dva kineska balona iz ranijih godina, nazvana "Bulger-21" i "Accardo-21", pominju se poimence u dokumentima.
 
Jedan od njih je nadleteo udarnu grupu američkih nosača na Pacifiku, a drugi je od decembra 2021. do maja 2022. godine obišao oko sveta sa sofisticiranom tehnologijom nadzora.
 
Iako se u dokumentu pominju raniji tajni incidenti "balona koji je preleteo udarnu grupu američkih nosača" i "balona koji se srušio u Južno kinesko more", ostaje nejasno da li su to Bulger-21 i Accardo-21.
 
Nema konkretnih informacija o datumima lansiranja. Izgleda da su baloni nazvani po ozloglašenim kriminalcima Toniju Akardu, Džejmsu "Vajtiju" Buldžeru i Donaldu Kilinu.
 
Džek Teikeir je uhapšen zbog sumnje da je odavao informacije i dijelio dokumente u Discord sobi za ćaskanje sa krugom prijatelja.
 
Verovatno na osnovu snimaka američkog špijunskog aviona U-2, analitičari obaveštajnih službi procenjuju da bi "Killeen-23" mogao da generiše dovoljno snage za rad "bilo koje" tehnologije za nadzor i izviđanje.
 
Imao je sofisticirane izviđačke sposobnosti, uključujući "radar sa sintetičkim otvorom", SAR, koji može da vidi noću i prodire u oblake, gornji sloj zemlje i tanke materijale.
 
SAR šalje mikrotalasne impulse na Zemlju radi kreiranja slika.
 
Za razliku od tradicionalnih optičkih senzora, ovo omogućava SAR-u da vraća slike noću i prodire kroz oblake, dim, površinsko tlo, led i sneg.
 
Takođe se pokazalo da SAR prodire u tanke materijale, uključujući cerade, otkrivajući predmete ispod.
 
Balon je takođe imao paraboličnu antenu, senzore i solarne panele koji mogu da generišu do 10.000 vati energije.
 
"Količina energije koju je kineski balon mogao da generiše bila je 'ogromna'", rekao je za Post Pol Birn, vanredni profesor na Vašingtonskom univerzitetu u Sent Polu. Louis i stručnjak za daljinsko istraživanje.
 
"Ipak, SAR podaci ne bi se značajno razlikovali od satelitskih podataka", rekao je Birn, sugerišući da je balon verovatno nosio drugi sistem za snimanje, kao što je kamera.
 
Baš kao što je Bulger-21 nosio "korisni teret za video zapise u punom pokretu koji se može zumirati". 
 
Baloni nude "moćan način za sprovođenje" nadzora, rekao je Birn, jer mogu da dobiju podatke veće rezolucije i njihovo lansiranje je "tiše" od postavljanja satelita u svemir.
 
Godinama su kineski vojni istraživači pisali o prednostima postavljanja SAR sposobnosti na vozila "bliskog svemira".
Ostali tehnički detalji, osim onih koji su otkriveni na fotografijama, su misterija.
 
Američka vlada je izvukla ostatke sa mesta pada balona u Atlantskom okeanu, ali je odbila da kaže koliko je tereta izvukao.
 
U dokumentu se kaže da vlada nema "kolekciju slika dna Kilin-23 korisnog tereta za analizu za optički senzor".
 
Nedostatak detaljnih zaključaka o mogućnostima nadzora balona, piše Vashington Post, postavlja pitanja o odluci da se pusti da leti iznad Sjedinjenih Država prije nego što je oboren, što je Ministarstvo odbrane tada pravdalo kao priliku za prikupljanje dodatnih obavještajnih podataka.
 
Više pročitajte OVDE.
  • Б

    17.04.2023 16:54
    Само шпекулације
    Да је било ичега сумњивог у вези с балонима, Амери би то објавили, са сликама и детаљима. Пребројте колико се пута у чланку помиње реч "можда".
    Амерички балони су више пута надлетали кинеску територију и то није изазвало хистерију и лудило, као кад је балон надлетео Монтану и још пар држава. Да су хтели. Амери су га могли оборити над Аљаском, па над Канадом, али су га ко зна зашто пустили да прелети целе САД по дијагионали, а онда оборили 4 балона у пар дана од којих ниједан није био кинески (један амерички метеоролошки, један балон удржења хобиста из Илиноиса).

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Ruski patrijarh odlikovao ministra Nenada Popovića

Ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenadu Popoviću uručen je orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca.

Zemljotres u Albaniji

U Albaniji je jutros registrovan zemljotres jačine tri stepena, objavljeno je na sajtu Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).