Kako je dodao, Vlada Srbije sa Ministarstvom spoljnih poslova radi na pripremama za evakuaciju srpskih državljana.
Šestović je za Tanjug rekao da u Sudanu trenutno živi do 100 državljana Srbije, od čega 70 odsto ima stalno boravište, a 25 do 30 državljana su zainteresovani za evakuaciju i sa njima je, kaže Šestović, ambasada Srbije u Egiptu u stalnom kontaktu.
"Apelujem na sve državljane koji mogu da čuju ovo, a i njihove rođake u našoj zemlji, da kontaktiraju preko veb sajta Ministarstva spoljnih poslova ili ovu ambasadu, kako bi utvrdili tačan broj naših državljana i kako bi izvršili odgovarajuće pripreme za trenutak kada bi evakuacija bila moguća", kazao je Šestović.
Prema njegovim rečima, bezbednosna situacija u Sudanu je složena i građani ove zemlje već peti dan nemaju struje i vode.
"Ono što je nepovoljna okolnost jeste što se borbe odvijaju oko aerodroma i generalštaba koji su u centru Kartuma. To je jedan elitni kvart gde žive svi, uključujući veći deo naših državljana i oni su u ovom trenutku u jako teškoj situaciji, ne mogu da izlaze", objasnio je Šestović za Tanjug.
Na pitanje da li postoji mogućnost da se sukob proširi van granica Sudana, Šestović je naveo da je eskalacija moguća i dodao da je jednodnevni prekid vatre u ovoj zemlji ohrabrujuća okolnost.
"Ohrabrujuća je vest da je novo jednodnevno primirje dogovoreno od šest sati u sredu do četvrtka u šest sati popodne. Nažalost prethodno nije ispoštovano. Nadamo se da će ovo biti, jer je svima u interesu da se obezbede humanitarni koridori, da se stvore uslovi za evakuaciju", rekao je Šestović.
On je objasnio da je, prema procenama stručnjaka, izvor sukoba pitanje dominacije u budućim oružanim formacijama i dodao da svi međunarodni akteri rade na stabilizaciji sukoba.
"Uključeni su svi najvažniji međunarodni akteri, SAD, zemlje Evropske unije, Velika Britanija, Afrička unija, Arapska liga i Organizacija islamske konferencije. Praktično su svi svesni uloga i nastoje da što pre dođe do stabilizacije", zaključio je Šestović.
Komentari 1
Realista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar