Sudija pre odluke o uslovnom puštanju na slobodu moći da zatraži i stav žrtve ili njene porodice o tome, objavio je Jutarnji list.
Nove obaveze odnosiće se na počinioce svih nasilnih krivičnih i prekršajnih dela, a posebno u slučaju krivičnih dela protiv polne slobode, protiv života i tela (ubistvo, nanošenje telesnih povreda), ratnih zločina i prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.
To su ključne odredbe Pravilnika o obaveštavanju žrtve o samostalnom izlasku zatvorenika ili kažnjenika, koje je Ministarstvo pravosuđa uputilo u javnu raspravu, a čije stupanje na snagu se očekuje krajem maja.
Glavni cilj ovakve obaveze sudija je zaštita žrtava i njihovih porodica, jer se često događa da nasilnik po izlasku iz zatvora iz osvete ili besa ponovi nasilje nad žrtvom ili članovima njene porodice, a da žrtve nisu preduzele nikakve mere opreza jer nisu znale da je počinilac izašao iz zatvora.
Pravilnik propisuje da porodica žrtve, u slučajevima u kojima je žrtva ubijena ili preminula, može još tokom sudskog postupka da iznese, usmeno ili pismeno, stav o tome da li želi ili ne da koristi pravo da bude obaveštena o bilo kojoj vrsti izlaska počinioca iz zatvora bez nadzora.
Posle pravosnažnog okončanja sudskog postupka takav zahtev može podneti na posebnom obrascu Službi za podršku žrtvama, koja deluje pri hrvatskom Ministarstvu pravosuđa i uprave.
U slučajevima posebno nasilnih dela žrtve će biti obaveštene i onda kada nisu podnele zahtev, osim ako nisu izričito zatražile da se o tome ne obaveštavaju.
Isto tako, zatvor će moći, pre odobravanja izlaska zatvorenika (na primer za vikend), da zatraži mišljenje žrtve.
Komentari 1
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar