Bivši policajac Semiel Vedel osuđen je juče na sedam godina zatvora na osnovu zakona koji je Kremlj usvojio ubrzo posle slanja trupa u Ukrajinu i koji je aktivno korišćen da uguši glasove neslaganja.
Pored zatvorske kazne zabranjen mu je rad u policiji četiri godine posle puštanja na slobodu.
Vlasti su optužile Vedela za širenje informacija o ruskoj invaziji Ukrajine koje su odstupale od zvaničnih saopštenja ministarstva odbrane.
Prema navodima tužilaca Vedel je tokom tri telefonska razgovora sa prijateljima prošle godine govorio o Rusiji kao o "zemlji ubici", koristio izraz "Slava Ukrajini" kao pozdrav i tvrdio da Rusija trpi "ogromne gubitke " u Ukrajini.
Zvaničnici su smatrali da su ti razgovori javni zato što je Vedelov telefon prisluškivan i istražitelj je slušao pozive. To rezonovanje koje je Vedelov advokat odbacio kao apsurdno nije ranije upotrebljeno u slučajevima vezanim za širenje dezinformacija.
Vedel koji je rođen u Ukrajini rekao je da je samo delio informacije koje je dobio od prijatelja u kijevskoj policiji u koje je imao poverenja. Kremlj je od početka invazije u Ukrajini kriminalizovao nezavisno izveštavanje o sukobu i svaku javnu kritiku rata, ukazuje AP.
Ranije ovog meseca ruski sud osudio je vodećeg opozicionara Vladimira Kara-Murzu mlađeg za veleizdaju zato što je javno osudio ruski rat u Ukrajini. On je osuđen na 25 godina zatvora.
Još jedan istaknuti opzicionar Ilija Jašin osuđen je na osam i po godina zatvora prošle godine pod optužbama za širenje lažnih informacija o vojsci.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Zasmetalo
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar