Dodao je da realistično gleda 2030. godinu kao ostvariv cilj za punopravno članstvo u Evropskoj uniji.
"Zemlje članice EU, NATO, SAD danas gledaju Severnu Makedoniju kao faktor stabilnosti i bezbednosti u Evropi. Zbog svega toga, danas realistično gledamo 2030. godinu kao ostvariv cilj za punopravno članstvo zemlje u EU", rekao je Kovačevski na zvaničnom otvaranju Prespa foruma za dijalog.
On je, na panelu "Pet godina posle Prespanskog sporazuma: izazovi pretvoreni u mogućnosti", istakao da je Severna Makedonija pokazala da nijedan iskreni napor nije uzaludan.
"I kada kažem da postoji dokaz, onda je najbolji dokaz Prespanski sporazum, koji je pre pet godina bio rešenje za bilateralni spor, a danas je model za perspektive budućnosti", rekao je Kovačevski.
Premijer Severne Makedonije je ocenio da se održiva rešenja postižu za stolom za kojim se vodi dijalog, između lidera koji imaju političku volju da se razumeju u ime dobra svog naroda i svoje zemlje.
"Prespanskim sporazumom i svim narednim koracima do danas, obnovili smo veru u diplomatiju, promovišući otvoreni dijalog kao korist. Time smo pokazali primenljiv i funkcionalan primer rešavanja kriza koji ima posebno značenje u današnjem geopolitičkom kontekstu dešavanja, za rešavanje sličnih izazova sa kojima se region i Evropa danas suočavaju", rekao je Kovačevski.
Treći Prespa forum za dijalog održava se i danas u Strugi, na petu godišnjicu potpisivanja Prespanskog sporazuma, uz učešće više predsednika, premijera i ministara iz regiona i Evrope, kao i predstavnika međunarodnih i građanskih organizacija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
zztop
Da
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar