Nemačko javno tužilaštvo priznalo prisluškivanje ekoloških aktivista

Nemačko javno tužilaštvo je danas priznalo da je prisluškivalo aktiviste za zaštitu životne sredine iz grupe "Letzte Generation" ("Poslednja generacija").
Nemačko javno tužilaštvo priznalo prisluškivanje ekoloških aktivista
Foto: Pixabay
Ta informacija je izazvala negodovanje javnosti.
Ta mera je naređena u okviru istrage o sumnji da su pripadnici te grupe "formirali ili podržavali zločinačku organizaciju", rekao je portparol minhenskog Javnog tužilaštva.
Aktivisti te grupe, poznati po tome što lepe ruke na asfalt puteva koje blokiraju da bi skrenuli pažnju na klimatsku krizu, nazvali su meru tužilaštva "apsurdnom".
 
Razgovori pripadnika grupe i novinara bili su deo praćenih poziva, priznao je portparol tužilaštva.
 
Iako sami novinari nisu bili na meti, oni su "pogođeni ovim merama zbog poziva upućenih preko praćenih brojeva telefona", rekao je portparol.
 
List "Zidojče cajtung" objavio je tu operaciju u subotu, rekavši da je počela u oktobru 2022. i da je uključivala praćenje e-pošte, naloga govorne pošte i snimanje GPS podataka sa mobilnih telefona.
"Mi protestujemo javno, ne skrivajući svoja imena i lica, objavljujemo naše planove, prihvatamo pravne posledice", napisala je "Letzte Generation" na Tviteru. "Ipak, bavarska LKA (policija) je snimala telefonske pozive, mejlove (...) To je besmislica", dodali su.
 
Ditmar Barč, parlamentarni lider krajnje levičarske opozicione partije Linke, ocenio je nadzor kao "potpuno neprikladan".
 
Tokom istrage policija je u maju upala u kuće nekoliko aktivista te grupe i blokirala dva računa u bankama.
 
"Letzte Generation" čije akcije su, između ostalog, dovele do odlaganja letova aviona i blokiranja drumskog saobraćaja, svojom taktikom deli javno mnjenje.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet