Povećano smrtonosno zagađenje vazduha iz termoelektrana na ugalj

Smrtonosno zagađenje vazduha iz termoelektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu tokom 2022. godine povećalo se u odnosu na 2021. godinu.
Povećano smrtonosno zagađenje vazduha iz termoelektrana na ugalj
Foto: Pixabay
Povećanje je za sve tri regulisane zagađujuće materije - sumpor dioksid, PM čestice i azotne okside, pokazuje peto izdanje izveštaja "Uskladiti ili zatvoriti", koji je danas objavila organizacija Bankwatch, uz podršku Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).
U saopštenju RERI-ja se navodi da su pet godina od kako su 1. januara 2018. godine stupili na snagu novi zakonski standardi zagađenja vazduha na Zapadnom Balkanu u skladu sa Ugovorom o osnivanju Energetske zajednice, emisije sumpor-dioksida iz termoelektrana koje su uključene u nacionalne planove za smanjenje emisija (NERP) Srbije, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Kosova, i dalje bile 5,6 puta više od dozvoljenih.
Takođe, emisije PM čestica bile su 1,8 puta više od dozvoljenih, a po prvi put su premašene i dozvoljene emisije azotnih oksida, navodi se u saopštenju.
 
U Srbiji su, kako se dodaje, emisije sumpor-dioksida iz NERP postrojenja i dalje 4,8 puta veće od dozvoljenih.
 
"Termoelektrana Kostolac B nastavila je višestruko da prekoračuje ograničenja emisija sumpor-dioksida uprkos izgradnji postrojenja za odsumporavanje. Termoelektrana je emitovala preko četiri i po puta više sumpor-dioksida od dozvoljenog. Još uvek nije jasno da li je reč o tehničkim problemima ili se radi o pokušaju Elektroprivrede Srbije (EPS) da uštedi novac i poveća proizvodnju", navodi RERI.
 
Upozorava se i da uz kršenje Nacionalnih planova za smanjenje emisija Srbija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora ne poštuju ni obavezu ograničenog radnog vremena termoelektrana na ugalj. II Crnogorska termoelektrana “Pljevlja” radi nezakonito od kraja 2020. godine, kada je premašila dozvoljenih 20.000 radnih sati. U 2022. pridružile su joj se termoelektrane Tuzla 4 i Kakanj 5 u Bosni i Hercegovini, kao i TE “Morava” u Srbiji, koje su takođe radile preko dozvoljenih 20.000 sati.
 
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) i CEE Bankwatch uputili su Sekretarijatu Energetske zajednice žalbu jer se Srbija ne pridržava pravila o kontroli zagađenja i dozvoljava dalji nezakoniti rad termoelektrane “Morava”.
 
Sva postrojenja i dalje nastavljaju s radom, a iako je Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo brojne postupke protiv pomenutih zemalja, to nije bilo dovoljno da izazove njihovu reakciju, navodi se u saopštenju.
 
"Nivo zagađenja na Zapadnom Balkanu je potpuno neprihvatljiv. Vlade se moraju uhvatiti u koštac sa situacijom i ne smeju dozvoliti da energetska preduzeća donose svoja pravila. Potreba da se smanji zagađenje i povećaju energetska efikasnost i održivi oblici obnovljive energije, je veća nego ikad. Zbog grubih omaški u ranijim godinama, sada sve treba uraditi dvostruko brže", kaže Davor Pehchevski, voditelj kampanja protiv zagađenja, Bankwatchu.
 
"Kontinuirano kršenje međunarodno prihvaćenih obaveza, čijom primenom bi dugoročno trebalo da se smanji zagađenje vazduha na Zapadnom Balkanu, govori o odnosu vlasti prema svojim građanima, njihovom zdravlju i životnoj sredini. Izveštaj pokazuje da prethodnih pet godina nema pomaka u smanjenju zagađenja", ističe Hristina Vojvodić, pravna savetnica RERI.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kiki067

    29.06.2023 19:35
    ???
    Zna li se šta o termoelektranama na "čistom"zapadu?One izgleda proizvode kiseonik,ozon itd.Kada bi se sjedinili svi vetro parkovi sveta ne bi dali struje koliko jedan energetski sistem jedne prosečne države.Toliko za vas nepismene i slepe kod očiju.Zar vas ne čudi da pre,recimo dvadesetak i nešto godina niko nije dizao prašinu oko toga nego kada se banda dosetila vetrenjača i solarnih panela eto sada smrtonosnog zagađenja.Ako vam toliko smeta ostaćemo bez mnogo toga,to je cena komfora za kojim svi čeznete a ovamo kao glumimo finoću.Vetrova nema uvek,noću nema sunca a da bi se sve to napravilo,baterije itd. neophodna je struja iz vama obrađenih termoelektrana.
  • Zebra

    28.06.2023 20:34
    Nažalost sa SNS nesrećnicima treba da budemo srećni sto TE i rade. Dva puta su uspeli da ugase TENT. Niko pre njih nije.
  • Milan

    28.06.2023 20:15
    Sve je to farsa EU. Odite na https://www.ebrd.com/serbia.html Evropska banka za razvoj . Naci cete kako su isplanirali vec 300 projekata od 3.4 biliona Eura za razvoj starih i novih termoelektrana koje su u Njemackoj i EU zabranjene i sve su do 1 zatvorene ugasene. U Republici Srpskoj Kinezi su izgradili ogromnu jer tamo ima uglja koliko hoces to sto zagadjuje sav Balkan kao Kostolac i sve preko Hrvatske do Austrije to nikoga ne smeta u EU. Nasa deca i narod umiru od zagadjenja i raka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Konačno: Počeo prekid vatre u Gazi

Prekid vatre u Gazi, dogovoren između Izraela i Hamasa, stupio je na snagu danas u 11.15 časova po lokalnom vremenu, saopšteno je iz kancelarije izraelskog premijera.