To znači da se nordijska zemlja neće pridružiti zapadnom vojnom savezu pre ili tokom samita NATO u julu.
Na objavi na Fejsbuku, poslanik opozicione Demokratske koalicije Agnes Vidai napisao je da je mađarski premijer Viktor Orban i njegova partija Fides neće zakazati glasanje o pristupanju Švedske tokom poslednjeg prolećnog zasedanja sledeće nedelje.
Mađarska je, uz Tursku, jedina NATO članica koja još uvek nije potvrdila švedski zahtev za prijem u alijansu.
Nordijske države, zajedno sa susednom Finskom odbacile su svoju politiku vojne neutralnosti nakon što je Rusija napala Ukrajinu u februaru 2022. godine, najavivši svoju želju da pristupe NATO paktu.
Visokorangirani mađarski zvaničnici su rekli da podržavaju pristup Švedske u alijansu, ali istovremeno su postavili nejasne zahteve Stokholmu kao uslov za prijem.
U martu, Mađarska je poslala delegaciju u Švedsku i Finsku da bi se rešili "politički sporovi" koji su izazvali sumnju kod nekih poslanika Fidesa oko toga da li da podrže njihove prijave za NATO.
Orbanova vlada je tvrdila da su švedski političari pričali "čiste laži" o stanju demokratije u Mađarskoj, što je prema njegovim rečima ostavilo neke zakonodavce u nedoumici da li da podrže kandidaturu za pristupanje.
Neizvesnost oko kandidature Švedske pojačana je primedbama Turske, koja optužuje Stokholm da je previše blag prema grupama za koje Ankara smatra da su terorističke organizacije.
Komentari 2
okidoki
. švedske partije su uvek sa visine držale lekcije mađarskim poslanicima kakvi treba da budu, i šta treba da rade i misle , da budu pruhvatljivi za njih
. mađari su spram šveđana bili zaostaliji ( tako misle oni
. Švedska je oko 1985 g. bila među 10 najrazvijenijih zemalja sveta ( i poželjna za svakog u Jugi
/
da li je baš tako idealna Švedska ???
i da li NATO pruža više bezbednosti članicama
ili je NATO je veoma uspešan marketing zastrašivanja ruskom opasnošću
V
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar