Ovu dozvolu je dobio uprkos žestokom neslaganju Pekinga i drugih.
Posle dvogodišnje analize, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da su planovi Japana u skladu sa međunarodnim bezbednosnim standardima i da će imati "zanemarljiv radiološki uticaj na ljude i životnu sredinu", prenosi Rojters.
Japan nije precizirao datum početka ispuštanja vode, što je proces za čije okončanje će biti potrebno između 30 i 40 godina.
Da bi počelo ispuštanje potrebno je i zvanično odobrenje nacionalnog nuklearnog regulatornog tela za Tokijsku elektroenergetsku kompaniju (TEPKO) koja upravlja nuklearnom elektranom Fukušima u kojoj se 2011. godine dogodila velika havarija.
Lokalni japanski ribarski sindikati usprotivili su se vladinom planu, osmišljenom 2021. godine, i poručili da će to poništiti njihov trud na popravljanju reputacije, nakon što je nekoliko zemalja zabranilo određene japanske prehrambene proizvode posle katastrofe u Fukušimi.
Neke susedne zemlje se takođe godinama žale na pretnju po morsku životnu sredinu i javno zdravlje, a Kina je najveći kritičar japanskog plana.
"Japan će nastaviti da pruža objašnjenja japanskom narodu i međunarodnoj zajednici na iskren način zasnovan na naučnim dokazima i uz visok nivo transparentnosti", rekao je Kišida na sastanku sa generalnim direktorom IAEA Rafaelom Grosijem koji mu je uručio konačni izveštaj nuklearnog regulatornog tela UN.
Peking je saopštio, posredstvom svoje ambasade u Japanu, da izveštaj IAEA ne može biti "propusnica" za ispuštanje vode i pozvao na suspenziju plana.
Komentari 3
Realista
Šta jesti?
Ili ćemo jesti to sve kao i do sada, jer od nečega se mora umreti, pa bar da ne umremo gladni:)))
DraganChe
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar