Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je da će Ukrajina ovu municiju koristi samo za odbranu.
Savetnik za nacionalnu bezbednost SAD Džejk Saliven je rekao da je to bila "teška" odluka i da je predsednik na kraju doneo odluku "u konsultaciji sa saveznicima i partnerima i u konsultaciji sa članovima Kongresa", prenosi Gardijan.
Savetnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak izjavio je da bi Kijev pozdravio odluku SAD da pošalju kasetnu municiju Ukrajini jer bi ona ima "izuzetan psihoemocionalni uticaj" na ruske snage.
"Nesumnjivo je da je prebacivanje dodatnih količina granata u Ukrajinu veoma značajan doprinos ubrzanju postupaka deokupacije", rekao je Podoljak Rojtersu.
"Suočeni smo s brutalnim ratom", rekao je Stoltenberg, istakavši da obe strane koriste kasetne bombe.
Međutim, on je naglasio da Ukrajina koristi kasetnu municiju za odbranu.
"Rusija koristi kasetnu municiju za napad, za invaziju na Ukrajinu. Ukrajina koristi da se zaštiti od agresora", rekao je generalni sekretar NATO.
On je istakao da je na pojedinačnim saveznicima da odluče koje će oružje i opremu poslati Ukrajini i dodao da NATO nema zajednički stav o korišćenju kasetnih bombi.
Oružje, koje je prvi put korišćeno tokom Drugog svetskog rata, obično ispušta veliki broj manjih bombi i poznato je po ubijanju civila. Kasetna municija je zabranjena u višeo d 120 zemalja Konvencijom o kasetnoj municiji iz 2008. godine, koju nisu potpisale SAD, Rusija i Ukrajina.
Municija je kontroverzna i zbog toga što neeksplodirani "zvončići" mogu da ostanu na tlu godinama i kasnije detoniraju.
Orgnaizacija za zaštitu ljudskih prava Hjuman rajts voč (HRW) je u nedavnom izveštaju objavila da obe zaraćene strane u Ukrajini koriste kasetne bombe, i pozvala da prestanu da to čine, apelujuči na SAD da ne isporučuju kasetne bombe.
Portparol generalnog sekretara Antonija Gutereša rekao je da se on protivi nastavku upotrebe kasetne municije.
Komentari 2
Milovan
Trpimir
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar