Vlasti Kantona Sarajevo (KS) takvu odluku su donele pošto su utvrdile da je tabla postavljena na teritoriji Federacije BiH, preneo je sarajevski portal Klix.ba.
Uklanjanju table prisustvovao je ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Almir Bečarević.
"Ova tabla je postavljena u zoni zaštićenih područja KS, postavljena je nelegalno. U proteklih sedam dana smo sve proverili i skinuli koordinate, inspekcije i MUP KS su utvrdili da se tabla nalazi unutar zone kantona", izjavio je Bačarević.
Dodao je da tabli nije mesto tu, "bez obzira na to šta na njoj piše, jer za njeno postavljanje ne postoji dozvola".
Na više lokacija na granici izmedju Istočnog Sarajeva u RS i Sarajeva u Federaciji BiH po nalogu gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića (SNSD) postvaljene su table sa istim natpisom.
Pošto su vlasti Kantona Sarajevo uklonile jednu od tih tabli, Ćosić je izjavio da su table postavili na lokacijama na kojima su se već dvadeset godina nalazile table sa natpisom "Teritorija Grada Istočno Sarajevo".
"Kada je u pitanju tabla na Lapišnici mi smo je pomerili čak deset metara prema teritoriji RS. Imamo situaciju da 20 godina stoji tabla sa natpisom 'Teritorija Grada Istočno Sarajevo' i sada je njima sporno kada smo zamenili tablu", naveo je Ćosić za Radio-televiziju RS (RTRS).
Naveo je da je ovo "idealna šansa da se utvrdi gde je entitetska linija", najavivši da će od kantonalnih vlasti u Sarajevu tražiti da vrate uklonjenu tablu.
Zbog postavljanja tabli sa ovim sadržajem na više lokacija na linije koje dele dva entiteta, gradonačelnica Sarajeva je podnela krivičnu prijavu protiv Ćosića, zbog, kako je navedeno, izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje, razdora i netrpeljivosti.
Velika većina Srba napustila je centralne sarajevske opštine tokom rata, dok je najveći broj Srba napustio teritoriju današenjeg Kantona Sarajevo u martu 1996. godine, po nalogu tadašnjih vlasti RS, nakon što su sarajevske opštine Ilidža, Vogošća, Rajlovac, Hadžići, kao i naselje Grbavica, koje su tokom rata bile pod kontrolom srpskih snaga, prema Dejtonskom sporazumu pripale Federaciji BiH.
Komentari 3
Feniks
Tužno i jadno......žalosno.....
y
Ok,činjenica je da su Sarajevski Srbi "nestali" iz Sarajeva.
Potenciranje te činjenice možda i može izazvati netrpeljivost među dva kontitutivna naroda u BIH, ali kad gradonačelnica pozdravlja postavljanje table koja stoji na zgradi Sarajevske Vijećnice "Na ovom mestu su SRPSKI zločinci uništili gradsku biblioteku,pamti i ne zaboravljaj!" to onda govori o duplim aršinima. Natpis na zgradi Vijećice stoji već 30 godina.
Već 30 godina na svakom mestu u BIH stoji neki natpis "Pamti ne zaboravljaj nikad zaboraiti,nikad oprostiti" ... pa se niko nije bunio. Sad kad se Srbi sete da obeleže svoje nesreće, e to ne može.
Vule
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar