Kao u vreme Hladnog rata: Beč vrvi od špijuna

Beč, koji je bio sinonim za mračne hladnoratovske intrige, ponovno je postao špijunska prestonica Evrope posle ruske invazije na Ukrajinu.
Kao u vreme Hladnog rata: Beč vrvi od špijuna
Foto: Pixabay
Nakon što je došlo do povećanja špijunske aktivnosti, tri najveće opozicione stranke u zemlji proletos su podržale zakonske izmene kako bi se špijunaža u Austriji kriminalizovala, ali njihovi napori nisu uspeli zahvaljujući stalnom odugovlačenju vlade, piše Fajnenšel tajms.
Porast špijuniranja u Beču izazvao je osudu saveznika i potkopao položaj zemlje među evropskim susedima, koji su sve svesniji tog problema.
Austrija je sedište nekoliko velikih međunarodnih organizacija, uključujući Međunarodnu agenciju za atomsku energiju, OPEK i više agencija UN, ali je tradicionalno zatvarala oči pred tajnim obaveštajnim aktivnostima na svom tlu, sve dok meta operacija ne postane austrijska vlada, prenosi Index.
 
Visoki evropski obaveštajni funkcioneri gledaju na austrijsku situaciju sa sve većom zaprepašćenošću. Zemlja je već zamrznuta u mnogim dobro uspostavljenim aranžmanima za razmenu obaveštajnih podataka na kontinentu, koji su koordinisani kroz "Klub Bern", neformalnu mrežu evropskih špijunskih agencija nazvanu po švajcarskom gradu.
 
Od invazije Moskve u februaru 2022. evropske države su izbacile više od 400 ruskih špijuna, a Austrija je do sada proterala samo četiri.
 
U Beču je i dalje više od 180 akreditovanih ruskih diplomata, rekao je jedan viši zapadni obaveštajni funkcioner, a za najmanje trećinu njih poznato je da koriste diplomatsko pokriće za prikupljanje obaveštajnih podataka. Mnogo više njih sada ilegalno deluje u zemlji zahvaljujući slabom nadzoru nad špijunažom.
 
"Ovo je stvarno Divlji zapad, gotovo je komično koliko toga prolazi u ovoj zemlji", rekao je jedan zapadni diplomata.
 
Kineski, iranski, izraelski i saudijski agenti takođe su prisutni u Austriji u velikom broju, zajedno s desetinama američkih, britanskih i evropskih, tvrdi list.
 
Situacija je postala ozbiljan problem za austrijsku konzervativno-zelenu koalicionu vladu, ali su pad rejtinga u anketama i burna domaća rasprava o austrijskoj neutralnosti potisnuli pitanje špijuniranja u drugi plan.
 
Krovovi svake ruske diplomatske zgrade i kompleksa u Beču prekriveni su radarima, kupolama i čudnim "šupama", od kojih su neke izgrađene u poslednjih nekoliko meseci, za koje stručnjaci kažu da gotovo sigurno sadrže tehnologiju elektronskog nadzora.
"Čini se da je jedna od glavnih funkcija ruske obaveštajne službe u Beču prikupljanje obaveštajnih podataka u razmeri koja je operaciju izdigla u najvažniju od cele mreže u Evropi", rekao je austrijski politolog Tomas Rigler.
 
Čelnici austrijske obaveštajne službe priznali su da postoji problem.
 
"Trenutna pravna situacija u Austriji, posebno vrlo ograničene zakonske mogućnosti za suzbijanje špijunaže i ograničena kriminalizacija takvih dela, dovodi do vrlo velikog broja agenata stranih obaveštajnih i tajnih službi u našoj državi", objavila je austrijska Glavna uprava za javnu bezbednost. 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci danas biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.