Uvela je sankcije i za pet entiteta odgovornih za "teška kršenja ljudskih prava".
Usvojene sankcije usmerene su na one koji su "zloupotrebili tehnologiju prepoznavalnja lica s ciljem arbitrarnih masovnih hapšenja u Rusiji, kao i donošenje politički motivisanih presuda opozicionim licima, aktivistima za demokratiju i oštrim kritičarima Kremlja, kao što su Aleksej Navaljni i Vladimir Kara Murza", saopštio je danas Savet EU koji predstavllja 27 zemalja članica Unije.
Sankcionisana su razna tela grada Moskve, ministri u gradskoj vladi i zamenici gradonačelnika, tri kompanije koje proizvode ili organizuju tendere za sisteme za prepoznavanje lica.
Sankcije pogađaju i pojedince odgovorne za upravljanje kaznenom kolonijom gde je Navaljni od kada mu je izrečena politički motividana presuda u martu 2022. godine, a sankcionisan je i pripadnik ruske Savezne bezbednosne službe (FSB) koji je bio uključen u pokušaj ubistva Vladimira Kara-Murze upotrebom nervnog otrova, navodi se u saopštenju.
EU je navela da osuđuje to što se nastavlja pogoršanje ljudskih prava u Rusiji gde je "neopravdan i ničim izazvan agresivan rat protiv Ukrajine povećao unutrašnju represiju, drastično ograničio slobodu mišljenja i izražavanja i slobodu medija i uveo novu ratnu cenzuru", navodi se u saopštenju.
EU snažno osuđuje naglo umnožavanje restriktivnih ruskih zakona i sistematsku represiju protiv građanskog društva i aktivista za ljudska prava, kao i nesmanjeno gušenje nezavisnih medija, pojedinačnih novinara, članova političke opozicije i druge glasove kritike.
Zbog kršenja ljudskih prava nove kaznene mere EU uvedene su danas i protiv 18 pojedinaca i pet entiteta u Avganistanu, Centralnoj Afričkoj Republici, Južnom Sudanu, Ukrajini i Rusiji, naveo je Evropski savet. To su zamrzavanje imovine, zabrana kompanijama i građanima EU da sankcionisanim pojedincima ili entitetima stave novac na raspolaganje, a za pojedince je uvedena i zabrana putovanja u zemlje EU.
Savet EU je 7. decembra 2020. uspostavio Globalni režim sankcija zbog kršenja ljudskih prava, koji se primenjuje povodom dela kao što su genocid, zločini protiv čovečnosti i drugo teško kršenje ljudskih prava - mučenje, ropstvo, likvidacije, proizvoljno hapšenje ili pritvaranje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Milena Radojev
Storno
Licemerje anglosaksonaca nema granica!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar