Izmene Krivičnog zakonika usvojila je Narodna skupština Republike Srpske 20. jula ove godine.
Te izmene usvojene su uprkos višemesečnim upozorenjima novinara, aktivista i međunarodne zajednice da predstavljaju udar na slobodu mišljenja i korak ka uvođenju cenzure u tom bosanskohercegovačkom entitetu, podseća Radio Slobodna Evropa.
U tekstu zakona klevetom se naziva iznošenje zlonamernih ili neistinitih tvrdnji o nekoj osobi, za šta su predviđene novčane kazne od 1.000 do 3.000 evra. U konačnom predlogu zakona, novčane kazne za klevetu su smanjene u odnosu na nacrt u kojem su iznosile i do 60.000 evra.
Veće novčane kazne propisane su u situacijama kad je kleveta iznesena u medijima, uključujući i društvene mreže ili na javnom skupu.
Ustavni sud Republike Srpske je 8. avgusta odbacio zahtev Kluba Bošnjaka u Veću naroda Narodne skupštine RS za utvrđivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa izmenama Zakon kojima se kriminalizuje kleveta.
Nakon toga, nedostajao je samo potpis predsednika RS Milorada Dodika da te izmene stupe na snagu.
Vitalni nacionalni interes je mehanizam koji daje mogućnost klubovima Bošnjaka, Hrvata i Srba da svako pitanje proglase "štetnim" za narod kojeg predstavljaju, te da spreče usvajanje zakona.
Protiv kriminalizacije klevete su bile i međunarodne organizacije iz oblasti ljudskih prava, Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, kao i ambasada SAD u Sarajevu.
U zajedničkom saopštenju od 21. jula međunarodne institucije su, između ostalog, poručile da je kriminalizacija klevete protivno međunarodnim obavezama BiH u oblasti ljudskih prava, te nije u skladu s evropskim putem Bosne i Hercegovine niti sa 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije.
Komentari 1
Johnny
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar