Čitav niz pojedinaca povezanih s njegovom vladom izgubili su živote u misterioznim ili nasilnim okolnostima.
Business Insider donosi spisak ljudi koji su kritikovali Putinovu vlast nakon čega su, sumnja se upravo po Putinovoj naredbi, završili mrtvi.
Jevgenij Prigožin
U sredu je ruska državna agencija TASS izvestila da je proterani osnivač odreda Vagner i organizator propalog pokušaja puča, Jevgenij Prigožin, verovatno poginuo u avionskoj nesreći.
Njegova - zasad doduše nepotvrđena - smrt kulminacija je haotičnih događaja u prethodnih nekoliko meseci.
Prigožin je dobio reputaciju glasnog i javnog kritičara ruskog vojnog vođstva zbog njihovog lošeg planiranja rata u Ukrajini. Takođe je prozivao Kremlj za loše korišćenje potencijala njegovog plaćeničkog odreda, a na kraju je i u junu pokušao izvesti puč protiv ruske vlasti. Puč je završio tako što su i Prigožin i njegovi vojnici proterani u Belorusiju.
Ipak, nije uvek bilo jasno gde se Prigožin nakon puča tačno nalazi, kao i koliko je siguran. Plaćenički vođa sastao se lično s Putinom tek nekoliko dana nakon propale pobune, a nekoliko nedelja kasnije pojavio se na važnom samitu čelnika afričkih zemalja.
Čini se da je Prigožin - nekad nazivan i "Putinovim kuvarom" - bio poslednji u nizu Putinovih kritičara koji je prerano skončao.
Pavel Antov
Godine 2022. ovaj ruski tajkun navodno je pao kroz prozor hotela u Rajagadi u Indiji, tek nekoliko dana nakon što je navršio 65 godina.
Ovaj političar i milioner na WhatsAppu je kritikovao Putinov rat u Ukrajini, ali brzo je izbrisao poruke i tvrdio da ih je napisao neko drugi, pisao je BBC.
"Naš kolega, uspešni preduzetnik i humanitarac Pavel Antov je preminuo", napisao je na svom kanalu Telegram podpredsednik regionalnog parlamenta Vjačeslav Kartukhin.
Ravil Maganov
Predsednk odbora Lukoila, Ravil Maganov, otvoreno je kritikovao rusku invaziju na Ukrajinu, izveštavao je CNBC. Nedugo nakon početka rata, naftna kompanija pozvala je na "što skoriji završetak oružanog sukoba".
Slično kao Antov, i Maganov je poginuo nakon pada kroz prozor, samo ovaj put moskovske bolnice, 2022. godine. Ipak, u sada izbrisanoj izjavi Lukoila stajalo je da je 67-godišnji Maganov umro "nakon ozbiljne bolesti".
Dan Rapoport
Preduzetnik Dan Rapoport javno je osudio rat između Rusije i Ukrajine na društvenim medijima u čak nekoliko navrata, izrazivši svoju podršk Ukrajini, izvestio je Daily Beast.
Američki investitor letonskog porekla pronađen je mrtav ispred stambene zgrade u Vašingtonu prošle godine. Prema izjavama policije, Rapoport je kod sebe u trenutku smrti imao vozačku dozvolu savezne države Floride, crni šešir, nešto više od 2.500 dolara i narandžaste japanke. Uzrok njegovog pada kroz prozor zgrade još uvek se vodi kao "nepoznat".
Mikhail Lesin
Ruski ministar medija Mikhail Lesin pronađen je mrtav u hotelu u Vašingtonu 2015. godine. Uzrok smrti bio je "udarac tupim predmetom".
Lesin je osnovao TV stanicu na engleskom jeziku Russia Today, a pre smrti je razmišljao o tome da ponudi dogovor FBI-ju kako bi se zaštitio od optužbi za korupciju, izvestio je Daily Beast.
Godinama je Lesin bio u centru političkog života u Rusiji, a vrlo je verovatno da je mnogo znao o unutrašnjim dinamikama uskog kruga vlasti u zemlji.
Boris Nemcov
Boris Nemcov bio je bivši podpredsednik ruske vlade za vreme Borisa Jeljcina. Nemcov se kasnije istakao u žestokog Putinovog kritičara, a optuživao je ruskog predsednika da ga plaćaju oligarsi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Andrija Šrek
Pa još od slučaja Staljin - Trocki pa nadalje, to je TRADICIJA!
Goran
A nas
Imali smo mi jos hronika najavljenih ubistava, poznatih veoma velikom broju ljudi, ne samo iz svih bezbednosnih stubova i medija, vec i gradjanima!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar