Nekoliko dana ranije se pričalo da je Umerov glavni kandidat da zameni Aleksija Reznikova, koji je na toj funkciji bio od novembra 2021. i čije je ministarstvo u poslednje vreme bilo upleteno u dva velika korupcionaška skandala, prenosi Kijev independent.
Umerov (41), investicioni bankar sa Krima, u svojoj političkoj karijeri prešao je put od opozicionog poslanika u parlamentu do šefa državnog fonda za državnu imovinu i ključnog igrača Zelenskog u ranim mirovnim pregovorima sa Rusijom.
Umerov je rođen u današnjem Uzbekistanu, gde su sovjetske vlasti deportovale njegovu porodicu, u sklopu kampanje etničkog čišćenja Kremlja od krimskih Tatara.
Kako se Sovjetski Savez raspao, Umerov i njegova porodica su mogli da se vrate na Krim.
Po završetku univerziteta, Umerov je radio u oblasti telekomunikacija do 2000-ih.
Godine 2007. postao je savetnik Mustafe Džemileva, vođe Medžlisa, krimsko-tatarskog naroda, i postao je delegat u Kurultaju, nacionalnoj skupštini krimskih Tatara.
Umerov je 2013. godine osnovao investicionu kompaniju Astem.
Godinu dana kasnije, Rusija je pokrenula rat protiv Ukrajine, okupirala Krim i započela kampanju zastrašivanja i uznemiravanja domaćeg krimsko-tatarskog stanovništva koje nije podržalo aneksiju.
Politička karijera Umerova počela je 2019. godine kada je izabran za poslanika na listi Holosa (Glas), liberalne političke stranke koja je trenutno u opoziciji sa predsednikovom frakcijom Sluge naroda.
Međutim, Umerov je bio među retkim opozicionim poslanicima koji su ubrzo ušli u vladu.
On je 2021. godine postao kopredsedavajući novoosnovane Krimske platforme, koju vodi Zelenski i koja ima za cilj da skrene pažnju na rusku okupaciju Krima.
Umerov je kasnije rekao da ga je iskustvo rođenja u porodici koja živi u deportaciji, povratka u domovinu, a kasnije i ponovnog gubitka, naučilo kako da istraje i da se bori da zaštiti ono što mu pripada.
Komentari 4
zezate se...
NN
V
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar