
Može li Dodik stvarno da protera Šmita?
Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, želi da deportuje visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, kada uđe na teritoriju ovog entiteta.
Dodik je poručio da je uredba "u pripremi", te da će entitetska policija imati nalog da Šmita izbaci sa teritorije RS ukoliko saznaju da se tu nalazi.
Prema istraživanju Radija slobodna Evropa (RSE), ova odluka je nesprovediva prema Ustavu BiH, RS, ali i postojećim zakonima.
Iz Kancelarije visokog predstavnika (OHR) u BiH nije odgovoreno na upit Radija slobodna Evropa (RSE) za komentar o Dodikovim izjavama.
Dodik je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije zbog pretnji Dejtonskom sporazumu.
Šta kaže Ustav?
Prema Ustavu BiH na celoj teritoriji države postoji sloboda kretanja.
"Bosna i Hercegovina i entiteti neće ometati punu slobodu kretanja lica, robe, usluga i kapitala po celoj teritoriji Bosne i Hercegovine. Nijedan entitet neće uspostavljati bilo kakvu kontrolu na granici između entiteta", navodi četvrti stav prvog člana Ustava.
Takođe, sva lica na teritoriji BiH imaju pravo na ličnu slobodu i bezbednost, kao i pravo na slobodu kretanja i prebivališta - bez diskriminacije po bilo kom osnovu.
Šta Dodik govori, a šta piše u Ustavu BiH?
Osim toga, Ustav predviđa da je nadležnost entiteta da ispune "sve uslove za pravnu sigurnost i zaštitu lica pod njihovom jurisdikcijom", te da će poštovati međunarodno priznata ljudska prava.
Entitetski Ustav, takođe, garantuje i štiti ljudske slobode i prava u skladu sa međunarodnim standardima.
Navodi i da se nikome "ne može oduzeti ili ograničiti sloboda, osim u slučajevima i po postupku koji su utvrđeni zakonom".
Po Ustavu RS, nezakonito lišavanje slobode je kažnjivo.
Postoji li ova zakonska mogućnost?
Pitanje stranaca u BiH tretiraju dva zakona na državnom nivou, Zakon o strancima i Zakon o kretanju i boravku stranaca i azilu.
Ni u jednom od zakona se ne pominje mogućnost proterivanja sa teritorije jednog u drugi entitet, niti nadležnosti entiteta u ovoj oblasti.
Ne pominje se ni Kancelarija visokog predstavnika.
Stranci koji u BiH privremeno borave u misijama koje imaju diplomatski status - kao što je OHR - svoj status regulišu putem Diplomatskog protokola Ministarstva spoljnih poslova BiH.
U slučaju bilo kakvih nejasnoća po pitanju uživanja diplomatskog statusa u BiH, te privilegija i imuniteta, konačno tumačenje daje Ministarstvo spoljnih poslova.
Koje su Dodikove mogućnosti?
Što se tiče nadležnosti predsednika RS po ovom pitanju, on nema mogućnost da nameće zakone, ali može da predlaže nova zakonska rešenja, druge propise i akte.
Nakon usvajanja zakona u Narodnoj skupštini RS, on ih potpisuje, nakon čega se oni službeno objavljuju i stupaju na snagu.
Osim što je predsednik entiteta, Dodik je predsednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), najjače partije u entitetskom parlamentu, koja je na čelu koalicije koja je sastavila Vladu RS.
Za manje od godinu dana Dodikovog mandata, u NSRS su već usvojeni određeni kontroverzni zakoni na njegov predlog, kao što su izmene Krivičnog zakonika kojima se kriminalizuje kleveta.
Zašto Šmit smeta Dodiku?
Dodik je u julu podneo krivičnu prijavu protiv Šmita, jer se, kako je navedeno, neovlašćeno bavi poslovima visokog predstavnika. Tada je prijavio i direktora Službenog lista BiH Dragana Prusinu, jer je omogućio objavljivanje njegovih odluka.
On je prijave podneo Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci, koje ih je kasnije prosledilo Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu, a završile su u Tužilaštvu BiH, koje se po tom pitanju još nije oglašavalo.
Šta ako Dodik pređe s reči na dela?
Od početka Šmitovog mandata u OHR-u, 1. avgusta 2021, Dodik i ostatak rukovodstva u RS tvrdi da on nije legitiman.
Zvaničnom imenovanju Šmita u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija su se protivile Rusija i Kina, što u RS koriste kao potvrdu svojih stavova. Druge zemlje su tada ocenile da za tim nije ni bilo potrebe.
Tokom jula Dodik je potpisao ranije usvojeni zakon koji propisuje da se odluke visokog predstavnika više ne objavljuju u entitetskom Službenom glasniku, što je potrebno da bi pravni akt postao važeći na teritoriji RS.
Ovaj pravni akt, još dok je bio u proceduri, van snage je stavio Kristijan Šmit, odlukom donetom 1. jula, koristeći tzv. Bonska ovlašćenja koja OHR-u daju pravo da donosi ili menja zakone, smenjuje zvaničnike, nameće sankcije, te uspostavlja ili gasi institucije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Njujork tajms: Đorđa Meloni među retkim evropskim liderima koje Tramp voli
18.04.2025.•
0
Italijanska premijerka Đorđa Meloni je jedna od retkih evropskih lidera koje Donald Tramp voli, piše Njujork tajms, dan nakon sastanka predsednice Vlade Italije i američkog predsednika u Beloj kući.
SAD predstavile u Parizu predlog za rešenje ukrajinske krize
18.04.2025.•
0
Sjedinjene Američke Države predstavile su saveznicima na sastanku koji je u četvrtak održan u Parizu predlog za rešenje ukrajinske krize.
Poljska: Uoči predsedničkih izbora vodi kandidat vladajuće Građanske koalicije
18.04.2025.•
0
Predsednički kandidat vladajuće poljske Građanske koalicije (KO) i gradonačelnik Varšave, Rafal Tržaskovski, ima najveću podršku uoči predsedničkih izbora zakazanih za 18. maj.
Sud u SAD zabranio primenu nove politike brze deportacije migranata
18.04.2025.•
1
Američki sudija Brajan Marfi je danas zabranio administraciji predsednika SAD Donalda Trampa da primeni novu politiku prema migrantima.
Sud suspendovao plan Trampove administracije za masovna otpuštanja u kancelariji za potrošače
18.04.2025.•
0
Sudija koja je blokirala pokušaj administracije Donalda Trampa da ukine Kancelariju za zaštitu potrošača odlučila je da se ne može odmah krenuti u otpuštanje zaposlenih u toj vladinoj agenciji.
Makron pozvao istraživače da izaberu Francusku
18.04.2025.•
0
Emanuel Makron pozvao je istraživače da izaberu Francusku i Evropu i zakazao im sastanak 5. maja u pokušaju da privuče američki sektor istraživanja koji je pod pretnjom zbog politike Donalda Trampa.
Tramp tri meseca na čelu SAD – demokratija pod pritiskom
18.04.2025.•
0
Od preuzimanja dužnosti u januaru, američki predsednik Donald Tramp na više nivoa izaziva pravni poredak i neprestano testira njegove granice. Do koje mere ti postupci ugrožavaju američku demokratiju?
U američkim napadima na luku u Jemenu poginule 74 osobe
18.04.2025.•
0
U američkom bombardovanju naftne luke Ras u Jemenu ubijene su 74 osobe, a ranjena 171, saopštili su pobunjenici Huti.
Italija: Prijavili se da pomognu u operacijama spasavanja pa poginuli u bujici
18.04.2025.•
0
Tela dve osobe koje su se vodile kao nestale tokom nevremena na severu Italije pronađena su danas, javili su vatrogasci, čime je bilans nastradalih u toj oblasti porastao na tri.
Dodik: Ako mi zabrane da se kandidujem za predsednika, biću premijer
18.04.2025.•
7
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da će biti premijer RS ako mu Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK), zabrane kandidaturu na opštim izborima sledeće godine.
Koalicioni sporazum u Nemačkoj pokazuje "zamor od proširenja EU": Šta to znači za Srbiju?
18.04.2025.•
22
U koalicionom sporazumu nemačkih demohrišćana i socijaldemokrata ističe se da nema proširenja Evropske unije, dok ne dođe do unutrašnjih reformi.
SAD bi mogle da odustanu od mirenja Rusije i Ukrajine ako ne bude napretka uskoro
18.04.2025.•
1
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je danas da bi SAD mogle "da se udalje" od napora za mirovni sporazum Rusije i Ukrajine ako ne bude napretka u narednim danima.
Šta pokazuju protestna pisma bivših izraelskih vojnika?
18.04.2025.•
1
Gotovo 1.000 bivših izraelskih vojnika u protestnim pismima optužilo je svoju vladu da vodi rat iz političkih razloga.
Britanski lanac restorana posekao hrast star par stotina godina: Usledilo izvinjenje
18.04.2025.•
1
Lanac restorana Tobi Karveri izvinio se nakon što je izazvao gnev građana kada je posekao hrast u Londonu za koji se veruje da je star i do 500 godina, preneo je CNN.
Rusija "legalizovala" talibane nakon više od dve decenije zabrane
18.04.2025.•
4
Vrhovni sud Rusije je ukinuo zabranu delovanja u toj zemlji talibanima, koji vladaju u Avganistanu, a pre više od dve decenije su označeni kao teroristička grupa, javljaju RIA Novosti.
Dvoje mrtvih, najmanje petoro ranjenih u pucnjavi na Univerzitetu Floride
18.04.2025.•
0
Šef policije Državnog Univerziteta Floride (FSU) Džejson Trambaver izjavio je juče da su u pucnjavi u studentskom domu tog univerziteta u Talahasiju dve osobe poginule, a najmanje petoro je ranjeno.
Litvanski sud odlučio: Zabrana homoseksualnih zajednica neustavna
18.04.2025.•
0
Ustavni sud Litvanije proglasio je zabranu homoseksualih građanskih zajednica kao neustavnu.
Mjanmar oslobodio oko 4.900 zatvorenika: Amnestirano i 22 politička osuđenika
17.04.2025.•
0
Šef vojnih vlasti Mjanmara povodom tradicionalne Nove godine amnestirao je oko 4.900 zatvorenika, među kojima su i 22 politička osuđenika.
SAD i Rusija glasale protiv rezolucije Generalne skupštine UN o Ukrajini, Srbija uzdržana
17.04.2025.•
3
SAD i Rusija glasale su protiv rezolucije Ujedinjenih nacija kojom se osuđuje "ruska agresija na Ukrajinu", dok je Srbija bila uzdržana.
Premijer Fijala: Češka više ne koristi rusku naftu
17.04.2025.•
2
Češka se u potpunosti oslobodila zavisnosti od ruske nafte i prešla je na isporuke koje stižu preko naftovoda TAL i IKL od terminala u Trstu, u Italiji, saopštio je premijer Petr Fijala.
Rusija će svaki napad raketama Taurus smatrati direktnim učešćem Nemačke u sukobu
17.04.2025.•
2
Ruske vlasti saopštile su da će smatrati svaki napad na ruske ciljeve nemačkim raketama Taurus "direktnim učešćem" Nemačke u sukobu u Ukrajini, pošto Berlin razmatra takvu isporuku oružja Kijevu.
Komentari 2
pape
Ma
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar